لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان پیشنهاد آتش بس دولت افغانستان را بررسی می کنند


شورای نظامی گروه طالبان به خاطر بررسی پیشنهاد آتش بس دولت افغانستان روز پنجشنبه (۱۷ جوزا) تشکیل جلسه داد.

شبکه خبری اِن بی سی امریکا به نقل از یک عضو شورای نظامی طالبان گزارش داده است که این گروه روی "جوانب مثبت و منفی اعلام آتش بس" با دقت بحث خواهد کرد.

این عضو شورای نظامی طالبان به شرط افشا نشدن نامش به شبکه خبری اِن بی سی گفت که بسیاری قوماندان های این گروه که در میدان نبرد به سر می برند، طرفدار ادامه جنگ علیه نیرو های افغان و خارجی می باشند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز پنجشنبه با حمایت و موافقت از فتوای اخیر علمای دینی افغانستان، آتش بس یک طرفه را از ۲۲ تا ۳۰ جوزا در برابر جنگجویان گروه طالبان اعلام کرد.

رئیس جمهور غنی به نیرو های امنیتی و دفاعی افغانستان دستور داده تا تمام عملیات های تهاجمی شان را در این مدت علیه گروه طالبان توقف بدهند.

اما عضو شورای نظامی طالبان در واکنش به این تصمیم دولت افغانستان به شبکه خبری اِن بی سی گفت: "ما (طالبان) ممکن به دو دلیل آتش بس را نپذیریم. اول اینکه جهاد بهترین عبادت بوده و ما می خواهیم جهاد را در این ماه مبارک (رمضان) ادامه بدهیم. دوم اینکه ما قبلاً جنگجویان خود را به ولایت های مختلف (افغانستان) اعزام کرده ایم و نگه داشتن آنان در این ولایت ها بدون ادامه جهاد بسیار دشوار خواهد بود."

هر چند گروه طالبان تا کنون به گونه رسمی در مورد اعلام آتش بس توسط دولت افغانستان واکنش نشان نداده است اما یک مقام ارشد این گروه به اِن بی سی گفته که به باور او نیرو های افغان به عملیات شان علیه جنگجویان طالبان ادامه خواهند داد.

این عضو شورای نظامی طالبان ادعا کرده است که جنگجویان این گروه اخیراً مناطق زیادی را در افغانستان در تصرف خود آورده اند و قوماندان های این گروه نمی خواهند این "پیشروی" های شان را با رعایت از آتش بس به خطر بی اندازند.

گروه طالبان هفته گذشته نیز برگزاری نشست علمای دینی افغانستان را که در آن حملات انتحاری حرام و نامشروع خوانده شد، یک پروسه "امریکایی و نمایشی" توصیف کرد و با نشر اعلامیه یی گفت که این نشست به فرمایش ایالات متحده برگزار شده بود.

طالبان فراخوان صلح رئیس جمهور غنی را نیز رد کردند که در آن دولت افغانستان برای نخستین بار پیشنهاد آغاز مذاکرات بدون پیش شرط را با این گروه مطرح کرد.

XS
SM
MD
LG