لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: از حملهٔ انتحاری بر ریاست پاسپورت کابل جلوگیری شد


وزارت داخلهٔ طالبان روز پنجشنبه ۲۳ دسمبر ( دوم جدی ) اعلام کرد که از وقوع یک حمله انتحاری بر ریاست پاسپورت کابل جلوگیری کرده اند.

عاقل جان عزام، معاون سخنگوی وزارت داخلهٔ طالبان به خبرنگاران گفت: "ظهر امروز یک مهاجم که قصد ورود به ریاست پاسپورت را داشت از طرف نیروهای نظامی این ریاست شناسایی و کشته شد."

او افزود که در این رویداد به کسی دیگری آسیب نرسیده است. اما یکی از اعضای گروه طالبان که شاهد صحنه بوده به خبرگزاری رویترز گفته است که در این حادثه چندین تن زخمی شده اند.

تاکنون شخص یا گروهی مسوولیت حمله بر ریاست پاسپورت را بر عهده نگرفته است، اما گروه دولت اسلامی (داعش) در بیش از چهار ماه گذشته که طالبان بر افغانستان مسلط شده اند، چندین حمله را بر نیروهای طالبان انجام داده است.

این حمله در حالی جلوگیری شد که چندی پیش طالبان اعلام کردند که روزهای پنجشنبه را برای افراد و اعضای خانواده‌های طالبان اختصاص داده اند.

باوجودیکه ریاست پاسپورت از متقاضیان پاسپورت خواسته است که بر اساس جدول زمانی که از سوی ریاست پاسپورت تعیین شده به آن اداره مراجعه کرده و کارهای شان را به پیش‌ ببرند اما روزانه هزاران نفر در مقابل ریاست پاسپورت کابل جهت اخذ پاسپورت جمع می‌شوند.

شماری از اعضای گروه طالبان برای تامین امنیت و نظم مراجعین در مقابل ریاست پاسپورت به کار گماشته شده اند که مراجعه بیش از حد مراجعین بعضاً سبب می‌شود که آنان توانایی کنترول و نظم را از دسته داده و دست به تنبیه مراجعین بزنند.

این ریاست ماه گذشته پس از آن مسدود شد که وسایل ثبت بایومتریک آن به دلیل طی مراحل هزاران درخواست در روز از کار افتاد اما در اواخر ماه قوس دوباره به فعالیت آغاز کرد.

بر اساس معلومات این ریاست در حال حاضر، دفاتر ولایتی پاسپورت نیز، روزانه در حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پاسپورت را طی مراحل می‌کنند و مسوولین این ریاست از متقاضیان می‌خواهند که به ولایت‌های مربوطه شان برای دریافت پاسپورت مراجعه کنند.

XS
SM
MD
LG