لینک های دسترسی

Breaking News

شورای مقاومت: گزینهٔ صلح و جنگ موجود است، طالبان: هیچ کس حق تهدید را ندارد 


عطا محمد نور، والی پیشین ولایت بلخ و عبدرب الرسول سیاف، از قوماندان جهادی پیشین دیروز از ایجاد "شورای عالی مقاومت جمهوری اسلامی افغانستان" خبر داده و در صفحات فیسبوک شان نوشته اند که برنامهٔ کاری این شورا دو بخش، سیاسی و نظامی، دارد.

آنان در اشاره به گروه طالبان هشدار داده اند که اگر از طریق مذاکره به نتیجهٔ نرسند از گزینه نظامی استفاده خواهند کرد.

پس از آن که گروه طالبان قدرت را به دست گرفتند، رهبران سیاسی و جهادی افغان، به شمول آقای نور و آقای سیاف، افغانستان را ترک کردند.

آنان گفته اند که شماری از شخصیت‌های "مطرح و دلسوز" کشور این شورا را ایجاد کرده اند، اما در مورد سایر اعضای آن معلومات بیشتر ارایه نکرده اند.

شایان ذکر است که صفحهٔ فیسبوک‌ آقای نور تاییده شده است، اما از آقای سیاف این امتیاز را ندارد.

طالبان پس از اعلام ایجاد شورای مقاومت گفته اند که هیچ کسی حق ندارد با ایجاد چنین گروه‌ها مردم افغانستان را تهدید کنند.

براساس گزارش رادیو آزادی، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در واکنش به ایجاد و هشدار این شورا گفت که جنگ در افغانستان پایان یافته، اما کسانی که خواهان جنگ اند، ملت در برابر شان قرار خواهد گرفت: "حالا دیگر هیچ فرصتی به فعالیت‌های تخریبی و دیگر فعالیت‌های شان وجود ندارد، بهتر این است که آنان همانند دیگر افغان‌ها به زندگی عادی شان برگردند.

او افزوده است که افغان‌ها پس از ۴۰ سال از جنگ رهایی یافته اند "دیگر این مغرضین که در زمان‌های مختلف مردم را آزار و اذیت کرده اند و سبب ادامۀ جنگ شده اند باید ندامت کرده و از کارنامه‌های گذشته‌شان درس بگیرند".

همزمان با وارد شدن طالبان به کابل، احمد مسعود جبههٔ مقاومت را اعلام کرد و جنگجویان این جبهه هنوز هم در پنجشیر با طالبان درگیر اند.

اما شورای تازه تشکیل شدهٔ مقاومت جمهوری اسلامی افغانستان در مورد موقف‌اش پیرامون جبههٔ مقاومت چیزی نگفته است.

XS
SM
MD
LG