لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: ۲۵۰ شهروند بازداشت شدهٔ افغانستان در پاکستان آزاد شدند


عکس: آرشیف

سفارت افغانستان در پاکستان که توسط مقام‌های طالبان رهبری می‌شود از رهایی ۲۵۰ افغان که هفته گذشته در ایالت بلوچستان بازداشت شده بودند، خبر داده است.

این شهروندان افغانستان به تاریخ ۲۷ جولای به اتهام ورود غیرقانونی به این کشور بازداشت شده بودند که به گفتۀ پولیس پاکستان در میان آنان، یک تازه عروس نیز حضور داشت که می‌خواست همراه با شوهرش به پشاور برود.

سفارت افغانستان ناوقت روز شنبه ۳۰ جولای (هشتم اسد) در تویتی گفت که پس از تلاش‌های زیاد آنان، این شهروندان افغانستان از سوی ملیشه‌های پاکستانی دوباره رها شده اند.

این سفارت همچنان گفته است که این موضوع را با ادارات دولتی پاکستان شریک کرده و امیدوار است که نیروهای آن کشور، در آینده از چنین برخورد با شهروندان افغانستان خودداری کنند.

پس از بازداشت این شهروندان افغانستان برخی از فعالان مدنی، سیاسی و وکلای مدافع ساحات شیرانی و ژوب برای حفظ حقوق این شهروندان افغانستان به محکمه رفته بودند، اما به آنان گفته شده بود که نشست استماعیهٔ محکمه به روز جمعه ۳۰ جولای راه‌اندازی می‌شود.

یکی از وکلای مدافع این منطقه به صدای امریکا گفته بود که در میان این افراد بر علاوۀ کودکان و زنان، حدود ۶۰ نفر آنان با وجود داشتن اسناد قانونی بازداشت شده اند.

منظور پشتین، رهبر تحریک تحفظ پشتون‌های پاکستان نیز گفته است که این شهروندان افغانستان روز گذشته از زندان منطقه "ژوب" واقع در ایالت بلوچستان آزاد شده اند.

هرچند مقام‌های طالبان گفته اند که این افراد در پی تلاش‌های آنان رها شدند، اما رهبر تحریک تحفظ پشتون‌ها پاکستان گفته است که اعضای این تحریک به ویژه وکلای آنان در رهایی شهروندان افغانستان از زندان "ژوب" نقش اساسی داشته اند.

پیش از این، قیوم مندوخیل،‌ رهبر محلی حزب ملی مردم پختونخوا به صدای امریکا گفته بود که با زندانیان از نزدیک ملاقات کرده و وضعیت آنان خوب نیست.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، پاکستان تنها به آن عده افغان‌هایی اجازۀ رفت و آمد به آن کشور را می‌دهد که اسناد قانونی در اختیار دارند.

بر اساس معلومات ادارهٔ مهاجرت ملل متحد، در حال حاضر در پاکستان در حدود ۱.۳ میلیون مهاجر قانونی افغان زیست دارند اما تخمین زده می‌شود که صدها هزار مهاجر افغان فاقد اسناد قانونی نیز در پاکستان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG