لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: روند رهایی ۱۰۰۰ زندانی دولت تکمیل شد


گروه طالبان گفته است که بر اساس توافقنامۀ دوحه، این گروه تعهد خود مبنی بر رهایی ۱۰۰۰ زندانی دولت را تکمیل کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز پنجشنبه ۳۰ جولای (نهم اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که امروز ۸۲ زندانی دولت در ولایت‌های هرات، فراه، غور، نیمروز، زابل و بلخ از بند رها شدند.

بر اساس این اعلامیه، طالبان در جریان سه و نیم ماه گذشته ۱۰۰۵ زندانی دولت را در ترکیب ۵۴ گروه و در ۳۰ ولایت از بند رها کرده اند.

با اینحال، مقام‌های حکومت افغانستان گفته اند که از میان اسیرانی که طالبان تا کنون رها کرده اند، شماری از آنان غیرنظامیان و کارمندان ملکی دولت اند، حالانکه قرار بود تمام ۱۰۰۰ نفر اسیران نظامی باشند.

بر اساس توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری در قطر امضا شد، حکومت افغانستان باید ۵۰۰۰زندانی طالبان را رها کرده و طالبان نیز ۱۰۰۰ اسیر دولت را از بند رها کنند.

حکومت افغانستان پیش از این گفته بود که حدود ۶۰۰ زندانی را که طالبان خواستار رهایی آنان اند، به دلیل موجودیت "ادعای حق العبدی" از بند رها کرده نمی‌تواند، اما به تازگی محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته است که روند رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان به زودی تکمیل خواهد شد و مشخص نیست که آیا این ۶۰۰ زندانی نیز رها خواهند شد یا خیر.

آقای شاهین یک روز پیش در یک پیام تویتر ضمن اعلام خبر تکمیل رهایی زندانیان دولت از حکومت افغانستان خواسته بود که "بر اساس توافقنامه دوحه" رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان را بر اساس فهرستی که از سوی این گروه ترتیب شده است، تکمیل کند.

پیشتر از این، رهبر طالبان در پیامی به مناسب عید قربان به برداشتن "بی‎درنگ" موانع سر راه مذاکرات صلح تاکید کرده و نیز خواستار تسریع روند رهایی زندانیان شده بود. در این پیام آمده بود که عملی شدن تعهدات برای تبادلۀ زندانیان، راه را برای رسیدن به صلح کوتاه می‎کند.

طالبان که در ماه‌های اخیر خشونت شان در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به گونۀ کم پیشینه افزایش یافته است، در روزهای عید قربان آتش بس را اعلام کردند و حکومت افغانستان نیز با استقبال از این اقدام طالبان به نیروهای امنیتی آن کشور دستور داد که آتش بس را رعایت کنند.

همزمان با این، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان شام چهارشنبه در دیدار با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در مورد "تمدید آتش‌بس و یا کاهش خشونت، آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان و تبادله زندانیان" صحبت کرده است.

XS
SM
MD
LG