لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیه اروپا: کشتار هزاره‌ها در افغانستان متوقف شود


اتحادیه اروپا در افغانستان گفته است که تامس نیکلسن، سرپرست این اتحادیه با بازماندگان حملۀ مکتب سیدالشهدای غرب کابل دیدار کرده است.

بر اساس آمار معاونیت دوم ریاست جمهوری افغانستان، در نتیجه حمله بر مکتب سیدالشهدای غرب کابل حدود سه هفته پیش ۸۵ نفر کشته شدند و در حدود صد نفر زخم برداشتند.

اکثر قربانیان آن رویداد دختران دانش‌آموز و از قوم هزاره بودند و آن حمله با استفاده از موتر بم‌گذاری‌شده و دو ماین جاسازی‌شده انجام شد.

اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه سوم جون (۱۳ جوزا) در تویتی گفته است: "هدف قرار دادن هزاره‌ها باید متوقف و جرایم تحقیق شود."

خانواده‌های قربانیان حدود دو هفته پس از آن حمله، در همایشی از حکومت و جامعۀ جهانی خواستند تا این رویداد را به عنوان "نسل‌کشی" به رسمیت بشناسند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهور افغانستان نیز این حمله را مصداق نسل‌کشی بیان کرده است و حکومت یک روز را ماتم ملی اعلام کرد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان این حمله را نسل‌کشی خوانده و گفته است که یک تیم متخصص و مستقل بازرسان سازمان ملل متحد آن را بررسی و تحقیق کند.

همچنان این کمیسیون روز گذشته اعلام کرد که ۲۸۰ غیرنظامی به شمول ۱۰۹ کودک در جریان ماه می کشته ۶۳۴ غیرنظامی هم زخم برداشته اند.

به باور کمیسیون حقوق بشر افغانستان، به دلیل اینکه جوانب درگیر نمی‌توانند حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی را رعایت کنند، باید مذاکرات را اولویت دهند.

همچنان کمیسیون حقوق بشر افغانستان از سازمان ملل متحد و جامعۀ جهانی خواسته است که مسوولیت "حقوقی و اخلاقی" شان را در قبال حمایت از حقوق بشری شهروندان افغانستان و ختم جنگ در این کشور ادا کنند.

XS
SM
MD
LG