لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان خواستار سرمایه‌گذاری قطر در افغانستان شد


معاون اقتصادی رییس‌الوزرای حکومت طالبان در دیدار با هیات قطری خواهان سرمایه‌گذاری آن کشور در افغانستان شده است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت‌ طالبان، ناوقت روز پنجشنبه نهم جون (۱۹ جوزا) در تویترش گفته است که محمد المسند، مشاور امیر قطر با شماری از مقامات طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر، معاون رییس الوزرای این گروه در کابل ملاقات کرده است.

ملا برادر در این دیدار گفته است که حکومت طالبان‌، خواهان روابط قوی سیاسی و اقتصادی با قطر و همهٔ کشورهای جهان است.

او‌ گفته است: "امارت اسلامی تمامی تسهیلات را به‌خاطر تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان فراهم نموده و قطر در این‌ جا می‌تواند در قسمت اعمار بندهای آب، استخراج معادن و تولید برق سرمایه‌گذاری نماید."

در این دیدار، مشاور امیر قطر در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی وعدهٔ تداوم همکاری داده‌ است.

قطر در حالی که یکی از شرکای ایالات متحده است، بر اساس توافقی نقش محافظ منافع امریکا را به دوش گرفته تا در تسهیل تمامی روابط میان واشنگتن و حکومت طالبان در افغانستان، کمک کند. قطر یکی از معدود کشور های جهان است که با طالبان روابط نزدیک نیز دارد.

این کشور در چند سال گذشته با میزبانی دفتر سیاسی طالبان، فراهم سازی زمینه به مذاکرات امریکا - طالبان و سرانجام امضای توافقنامۀ دو طرف در دوحه و کمک در عملیات تخلیۀ نظامی از افغانستان، میزبانی از تخلیه شدگان و نیز همکاری برای فعال سازی مجدد میدان هوایی کابل، نقش بارزی در مسایل مرتبط با افغانستان بازی کرده است.

در ماه‌های گذشته قطر در همکاری ترکیه آمادگی نشان دادند تا مدیریت پنج میدان هوایی افغانستان را به عهده گیرد.

هرچند تیم‌های تخنیکی قطر و ترکیه چندین بار با مقام‌های طالبان در کابل و ترکیه برای قراداد مدیریت این میدان‌ها دیدار و گفتگو کرده اند، گروه طالبان اخیراً مدیریت سه میدان هوایی به شمول کابل، قندهار و هرات به امارات متحدۀ عرب سپرد.

XS
SM
MD
LG