لینک های دسترسی

Breaking News

روند توزیع پاسپورت به دلیل 'مشکلات تخنیکی' در کابل متوقف شد - طالبان


ریاست عمومی پاسپورت وزارت داخلۀ حکومت طالبان گفته است که به دلیل ترمیم ماشین‌های چاپ و وسایل تخنیکی این ریاست، روند توزیع پاسپورت در کابل را متوقف کرده است.

این ریاست روز یکشنبه هشتم اکتوبر (۱۶ میزان) در خبرنامه‌ای گفت که این تصمیم به هدف بهبود در روند عرضه خدمات و تسریع بخشیدن مراحل کاری مراجعین و "تغییرات مثبت در سیستم‌های تخنیکی" این اداره گرفته شده است.

این ریاست افزوده است: "از اینکه همه روزه چهار تا ۵۰۰۰ جلد پاسپورت برای متقاضیان محترم در اداره مرکزی پاسپورت چاپ و توزیع می‌گردد، ماشین‌های چاپ و سایر وسایل تخنیکی به مرور زمان کارایی شان را از دست داده و نیاز به ترمیم و یا تبدیل پیدا می‌کنند."

به گفتۀ این ریاست، تکمیل این روند زمان‌گیر است و تا زمان حل این مشکل، روند توزیع پاسپورت در کابل و تمامی ولایات افغانستان متوقف خواهد بود. این ریاست از متقاضیان خواسته است که تا اطلاع بعدی از مراجعه به این ریاست خودداری کنند.

این در حالی است که پیش از این نیز، فعالیت این ریاست به دلیل از کار افتادن وسایل ثبت بایومتریک آن متوقف شده بود.

طالبان در حالی از توقف روند توزیع پاسپورت در کابل خبر داده اند که از چند ماه به این‌سو، این روند در ۳۳ ولایت افغانستان نیز متوقف است و این کار مشکلات زیادی را به باشندگان این ولایات به بار آورده است.

باشندگان بسیاری از ولایات بارها از طالبان خواستند که باید روند توزیع پاسپورت در ولایت‌های شان را آغاز کنند، اما طالبان در این مدت تنها روند توزیع پاسپورت را در کابل ادامه دادند.

طالبان همچنان از اوایل سال خورشیدی به این‌سو، به دلیل نبود کتابچۀ پاسپورت به افراد بالاتر از سن ۱۵ سال، پاسپورت ده ساله توزیع کردند. این ریاست به تاریخ ۱۸ مارچ (۲۹ حمل) گفت که متقاضیانی که عمر شان کمتر از ۱۵ سال است، می‌توانند پاسپورت پنج‌‌ساله درخواست کنند.

طالبان از صدور پاسپوت‌ پنج ساله بیش از ۵۰۰۰ افغانی و از پاسپورت‌ ده ساله، ۱۱هزار افغانی پول می‌گیرند. همچنین قیمت پاسپورت برای کودکان چهارهزار افغانی در نظر گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG