لینک های دسترسی

Breaking News

غنی فرمان تجزیه وزارت مالیه را لغو کرد - ارغندیوال


سرپرست وزارت مالیۀ افغانستان می‌گوید که رییس جمهور این کشور فرمان جداسازی سه اداره مستقل از بدنۀ این وزارت را لغو کرده است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان چندی پیش سه ادارۀ مستقل - عواید، گمرکات و اداره خزاین و بودجه - را در چارچوب وزارت مالیه ایجاد کرد که باید به ریاست جمهوری پاسخگو می‌بودند.

عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست وزارت مالیۀ افغانستان روز دوشنبه ششم اپریل (۱۸ حمل) به خبرنگاران گفت رییس جمهور غنی به خواست وی و با صدور فرمان تازه، فرمانی قبلی را لغو و تمامی صلاحیت‌ها را به وزارت مالیه برگردانده است.

به گفتۀ وی، موضوع بودجه، گمرکات، عواید و خزاین از بحث‌های اساسی در وزارت مالیه است و باید این مسایل از چشم پارلمان افغانستان به حیث ناظر بر عملکرد حکومت پوشیده نماند.

آقای ارغندیوال گفت: "فعلاً هیچ مشکلی در رابطه وجود ندارد. تمام کارهای وزارت، تمام مسایلی که در رابطه به وزارت مالیه انجام می‌شود، از طریق وزیر مالیه و ادارات وزارت مالیه منبعد انجام خواهد یافت، هیچ ارگان دیگر مداخله نخواهد داشت".

پس از این فرمان آقای غنی، انستیتوت صلح ایالات متحده پاسخگویی ادارات جدید به ریاست جمهوری افغانستان را دور زدن وزارت مالیه خواند.

به باور انستیتوت صلح ایالات متحده، این عملکرد حکومت افغانستان، خطر سیاسی کردن عملکردهای کلیدی مالی را به دنبال خواهد داشت و پاسخگویی را تضعیف خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG