لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: روند اخراج اجباری مهاجرین افغان از ایران ادامه دارد


وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان می‌گویند که دولت ایران به اخراج اجباری مهاجرین افغان از آن کشور ادامه داده و در جریان یک هفته گذشته هزاران مهاجر افغان جبراً اخراج شده اند.

این وزارت گفته است که از تاریخ ۱۲ تا ۱۷ میزان، پنج‌هزار و ۵۸۶ مهاجر افغان از مرز اسلام‌قلعۀ ولایت هرات و مرز نمیروز وارد خاک افغانستان شده اند.

به گفتۀ وزارت امور مهاجرین از این میان، ۳۵۰۰ تن آنان توسط پولیس ایران بازداشت و دوباره به وطن شان بازگردانده شده اند. این وزارت اضافه کرده که در میان این مهاجرین، زنان و کودکان نیز شامل اند.

مقام‌های طالبان گفته اند که شماری مهاجرینی که از مرزهای افغانستان وارد این کشور می‌شوند، توسط نهادهای بین‌المللی به ویژه کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان و سازمان بین‌المللی مهاجرت کمک‍‌های نقدی دریافت می‌کنند.

بر اساس آمار کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، قبل از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان، ۳.۴ میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کردند که از این تعداد نزدیک به دو میلیون مهاجر غیرقانونی بودند. اما این سازمان گفته است که صدها هزار مهاجر افغان دیگر پس از اگست سال گذشته، به ایران رفته اند.

پیش از این ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران گزارش داده بود که پس از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان، بیش از یک میلیون افغان به ایران نقل مکان کرده‌ اند و همچنان هزاران نفر دیگر روزانه برای کار و گرفتن پناهندگی به کشورهای اروپایی، وارد ایران می‌شوند.

با این حال، عفو بین‌الملل در ماه اگست سال روان میلادی اعلام کرد که ایران و ترکیه برخلاف قوانین بین‌المللی از ورود مهاجرین و پناهجویان افغان به کشورهایشان جلوگیری می‌کنند. این سازمان در گزارشی گفت که این کشورها پناهجویان افغان را به گونۀ جبری به افغانستان می‌فرستند، جایی که رژیم طالبان آنان را تهدید به مرگ می‌کند.

اخیراً وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان گفت که در ده ماه گذشته بیش از ۷۰۰هزار مهاجر افغان دوباره به کشورشان برگشته اند و برای ۳۵۰هزار افغان در محلات شان زمینۀ برگشت فراهم شده است.

طالبان در حالی از افزایش اخراج مهاجرین از کشورهای همسایۀ افغانستان به ویژه ایران خبر داده داده اند که اخیراً، احمد وحیدی، وزیر داخلۀ ایران، گفت که آن عده شهروندان خارجی که در طرح شناسایی اتباع خارجی مقیم ایران ثبت نام نکرده اند، حضور شان در آن کشور غیرقانونی است.

آقای وحیدی افزود که پس از این، بر اساس " قوانین اقامت غیرقانونی" با این افراد برخورد صورت خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG