لینک های دسترسی

Breaking News

روند انتقال افغان‌های گیرمانده در هند آغاز شد – مقام‌ها


سفارت افغانستان در دهلی‌نو می‌گوید که روند انتقال صدها شهروند این کشور که پس از تحولات اخیر سیاسی در هند گیرمانده بودند، را آغاز کرده است.

این سفارت روز شنبه نهم اکتوبر (۱۷ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفت که این شهروندان افغان پیش از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، برای درمان به هند رفته بودند.

این سفارت افزوده که روز گذشته ۱۰۶ مسافر افغان توسط شرکت هوایی ماهان به ایران و از آنجا به کابل منتقل شدند. سفارت افغانستان در دهلی‌نو همچنین اضافه کرده است که انتقال این شهروندان افغان را پس از ایجاد یک میکانیزم و در هماهنگی میان دو کشور آغاز کرده اند.

سفارت افغانستان در هند تاکید کرده است که افزون بر ایران، آنان در حال جستجوی‌ راه‌های دیگر برای انتقال این افغان‌ها به کابل استند.

فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در دهلی‌نو از همکاری و تلاش‌های هند برای انتقال این افراد به افغانستان قدردانی کرده و خواستار توجه بیشتر در این راستا شده است.

پیش از این شهروندان افغانستان که برای درمان به هند رفته بودند، در صحبت با رسانه‌های محلی این کشور، خواستار توجه طالبان در این زمنیه شده و گفتند که آنان در حال حاضر با مشکلات زیاد اقتصادی مواجه اند.

پس از پایان عملیات تخلیۀ نظامی به رهبری ایالات متحده از افغانستان، میدان هوایی بین‌المللی کابل به روی پروازهای بین‌المللی مسدود بود و در چند هفتۀ اخیر چند پرواز معدود مسافربری از این میدان صورت گرفته است.

پیش از این طالبان خواستار از سرگیری پروازهای بین‌المللی به افغانستان شده و وعده هرگونه همکاری با خطوط هوایی خارجی را داده بودند.

وزارت خارجۀ کابینۀ طالبان به تاریخ ۲۶ سپتمبر (چهارم میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفت که تمام مشکلات موجود در میدان هوایی کابل مرفوع شده است.

سفارت افغانستان در دهلی هنوز هم زیر نام جمهوری اسلامی افغانستان فعالیت دارد و سفیر این کشور در هند نیز از کارمندان حکومت به رهبری محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان است.

XS
SM
MD
LG