لینک های دسترسی

Breaking News

قطر: بیش از ۳۰۰ نفر دیگر به بیرون از افغانستان منتقل شدند


یک طیاره شرکت هوایی قطر هنگام انتقال شهروندان افغانستان و خارجی از میدان بین المللی کابل
یک طیاره شرکت هوایی قطر هنگام انتقال شهروندان افغانستان و خارجی از میدان بین المللی کابل

یک مقام وزارت خارجۀ قطر روز چهار شنبه ششم اکتوبر (۱۴ میزان) گفت که بیش از ۳۰۰ نفر توسط پرواز خطوط هوایی قطر از افغانستان به قطر انتقال داده شدند.

اعضای تیم کرکت افغانستان، ژورنالستان و شهروندان خارجی شامل افراد تخلیه شده است.

این ششمین و بزرگترین تخلیه هوایی توسط طیارۀ خطوط هوایی قطر پس از خروج کامل قوای بین المللی به رهبری ایالات متحده از افغانستان می باشد.

لولوه رشید الخاطر، دستیار وزیر و سخنگوی وزارت خارجۀ قطر، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که این طیاره از میدان هوایی کابل به سمت قطر پرواز کرد.

خبرگزاری اسوشیتید پرس گزارش داده است که در پهلوی افغان‌ها،‌ شهروندان جاپان،‌ بلجیم، ایرلند، بریتانیا، آلمان،‌ فنلند،‌ فرانسه،‌ ایتالیا،‌ سویدن،‌ کانادا و چندین کشور دیگر نیز در این پرواز از طریق میدان هوایی کابل تخلیه شدند.

این افراد تخلیه شده،‌ پس از رسیدن به دوحه،‌ پایتخت قطر، به محلاتی انتقال داده می‌شوند که شهروندان افغانستان و سایر کشور‌ها به طور موقتی در آنجا به سر می‌برند و همۀ آنان مورد آزمایش بیماری کووید۱۹ قرار می گیرند.

خانم الخاطر همچنین گفت که این افراد تا زمان عزیمت به مقصد نهایی‌شان در قطر باقی خواهند ماند.

به گفته ی خانم الخاطر، قطر برای آیندۀ افغانستان متعهد باقی می‌ماند و تلاش‌ها برای پیشرفت عمومی ادامه می‌یابد و دوحه با شرکای خود اوضاع افغانستان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در جریان عملیات تخلیۀ نظامی از افغانستان – بین ۱۵ تا ۳۰ اگست سال روان کم و بیش ۱۲۴هزار نفر، عمدتاً افغان‌ها، تخلیه شدند و هم اکنون بیش از ۵۰ هزار نفر آنان به پایگاه‌های نظامی در داخل ایالات متحده منتقل شده اند.

مقام‌های ایالات متحده گفته اند که این بزرگترین تخلیه هوایی در مدت زمان کوتاه بود و عملیات تخلیه را موفقیت امریکا و شرکای آن خوانده اند.

اما هنوز هم ده‌ها هزار نفر به شمول شهروندان خارجی،‌ متقاضیان ویزۀ خاص مهاجرت به امریکا یا SIV، فعالان جامعۀ مدنی، ژورنالستان،‌ فعالان حقوق بشر و حقوق زن در افغانستان گیر مانده اند و تلاش دارند آن کشور را ترک کنند.

ترس از عملکرد انتقامجویانۀ طالبان یکی از دلایل عمده است که شهروندان افغانستان تلاش دارند تا کشور شان را ترک کنند، با وجودیکه طالبان پس از تسلط شان بر کابل "عفو عمومی" اعلام کردند.

XS
SM
MD
LG