لینک های دسترسی

Breaking News

دکر: ایالات متحده هرگز از حمایت از حقوق زنان افغان دست نخواهد کشید


کرن دکر، شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان
کرن دکر، شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان

شارژادافیر سفارت امریکا برای افغانستان بر ادامۀ پشتیبانی کشورش از حقوق زنان در این کشور تاکید کرده و گفته است که ایالات متحدۀ هرگز از حمایت حقوق آنان دست نخواهد کشید.

کرن دکر روز شنبه پنجم اکتوبر (۱۴ عقرب) در تویتر به بازداشت ظریفه یعقوبی، فعال حقوق زن و همراهانش توسط طالبان واکنش نشان داده خواستار رهایی آنان شده است.

خانم دکر افزوده است: "ایالات متحده هرگز از حمایت از حق زنان برای زندگی، کار و تجمع در صلح دست نخواهد کشید."

این در حالی است که دو روز پیش طالبان ظریفه یعقوبی، فعال حقوق زن و چهار تن از همکاران مرد او را در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در غرب کابل بازداشت کردند.

مونسه مبارز، فعال حقوق زن و از همکاران خانم یعقوبی تایید کرد که خانم یعقوبی که با شماری از زنان فعال برای افتتاح یک جنبش زنان در هوتلی در غرب کابل رفته بود که در جریان یک کنفرانس خبری از طرف ادارهٔ استخبارات طالبان بازداشت شد.

خانم مبارز که خود اخیراً چندین برنامهٔ اعتراضی را در کابل راه اندازی کرده است به صدای امریکا گفت که اعضای خانوادهٔ خانم یعقوبی با او دیدار کرده و "این فعال حقوق زن در حال حاضر در قوماندانی امنیه کابل به سر می‌برد".

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان از بازداشت ظریفه یعقوبی اظهار بی‌خبری کرد و گفت که از نهادهای امنیتی در این مورد معلومات خواهد گرفت.

او در یک نشست خبری افزود: "روز گذشته که از آنها (نهادهای امنیتی) معلومات خواستیم، در مورد بازداشت فردی به این عنوان اطلاعی نداشتند. ما هم در برخی رسانهها شنیدیم. اما تحقیق جریان دارد، زمانیکه معلومات دقیق به دست آمد، آن را شریک می‌کنیم."

سخنگوی حکومت طالبان همچنان تاکید کرد که واکنش‌ها به اعتراضات اخیر به دلیل برگزاری غیرقانونی آن بوده است. او گفت که اگر اعتراض یا تظاهراتی صورت می‌گیرد، باید مطابق قانون باشد و هدف، آجندا و مسیر اعتراض به نهادهای امنیتی توضیح داده شود، سپس به آنها اجازه داده می‌شود.

آقای مجاهد ادعا کرد که در عقب همایش زنان در کابل دستانی از بیرون وجود دارد و به آنان "دیکته" می‌شود که اعتراض کنند، سروصدا راه بیندازند و "یک نوع بی‌باوری" را به میان بیاورند.

او گفت: "ارگان‌های ما آن (دستان بیرونی) را کشف می‌کنند. اینها (زنان) هم استعمال می‌شوند، قربانی می‌شوند، این را هم درک می‌کنیم."

سخنگوی حکومت طالبان از همۀ افغان‌ها خواست که قربانی دسایس خارجی و دیکته نشوند و ثبات و امنیت کنونی را برهم نزنند.

روز گذشته نیز هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) شورای حقوق بشر و ریچارد بنیت، گزارشگر این سازمان نگرانی خود را از بازداشت خانم یعقوبی و همکارانش مطرح کرده و خواستار رهایی آنان از بند طالبان شدند.

یوناما در تویتر گفته بود: "تمام افغان‌ها حق اساسی تجمع مسالمت‌آمیز، آزادی بیان و عقیده بدون ترس از آزار و بازداشت را دارند."

این در حالی است که ظریفه یعقوبی و شماری از فعالان زن در جریان هفته گذشته نیز در پارک شهر نو کابل دست به اعتراض زده بودند که پولیس طالبان تجمع آن‌ها را برهم زد.

XS
SM
MD
LG