لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ جنگ میان جبهۀ مقاومت و طالبان در ولسوالی درۀ پنجشیر


عکس: آرشیف

همزمان با سرازیر شدن سیلاب‌ها و مسدود شدن راه‌های اکمالاتی طالبان در ولایت پنجشیر، منابع محلی از حملات تهاجمی نیروهای "جبهۀ مقاومت ملی افغانستان" و تصرف چندین روستا در ولسوالی درۀ آن ولایت خبر داده اند، اما طالبان هرگونۀ درگیری در این ولسوالی را رد کرده اند.

دو منبع نزدیک به جبهۀ مقاومت در پنجشیر روز دوشنبه ۱۵ اگست (۲۴ اسد) به صدای امریکا گفته اند که فرمانده ملک خان، با افراد تحت امرش حملات تهاجمی خود را صبح امروز بر مواضع طالبان پس از آن آغاز کرد که راه‌‌های مواصلاتی دره عبدالله‌خیل به دلیل سرازیر شدن سیلاب‌ها مسدود شد.

ملک خان، یکی از فرماندهان پیشین طالبان بود که اخیراً به جبهۀ مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود پیوست و در حال حاضر، مسوولیت رهبری یک "قرارگاه" این جبهه را در پنجشیر عهده دارد.

منبع مدعی شد که طالبان از روستای خواجه و بازار درۀ عبدالله‌خیل ولسوالی دره عقب‌نشینی کرده و در حال حاضر جنگ شدید در منطقه "ارغنج" این دره جریان دارد.

یکی از باشندگان این ساحه که نخواست نامش در گزارش گرفته شود، به صدای امریکا گفت که پس از تشدید درگیری‌ها در درهٔ عبدالله‌خیل، طالبان نیروی بیشتر کمکی به این محل فرستاده اند، که آنان نیز در مسیر راه با کمین مواجه شدند.

او افزود: "شب گذشته سیلاب بزرگ سرازیر شد و تمام راه را تخریب کرد. فعلاً سرک از قسمت مرکز ولسوالی دره به طرف درۀ عبدالله‌خیل مسدود شده، با ادامه درگیری افراد کمکی طالبان پیاده به سمت عبدالله‌خیل حرکت کردند که در مسیر راه کمین خوردند."

این در حالی است که گزارش‌هایی به نشر رسید که طالبان دو روز پیش عملیات تصفیوی را برای از بین بردن نیروهای جبهۀ مقاومت در قسمت‌های این دره آغاز کرده که این درگیری‌ها به دلیل بارندگی شدید متوقف شده بود.

یک منبع دیگر که ذکر نامش در گزارش خودداری کرد به صدای امریکا گفت که در درگیری‌های دو روز پیش، دو رنجر طالبان در اثر انفجار ماین کنار جاده از بین برده شد و نیز تلفات زیادی به آنان وارد شده است.

این منبع مدعی شد که در این درگیری‌ها، بیش از ۲۰ جنگجوی طالبان کشته و حدود ۱۰ تن دیگر زخمی شده اند. در این درگیری به طرف مقابل نیز تلفات وارد شده است که تا کنون شمار دقیق آن روشن نیست.

صدای امریکا تا کنون نتوانسته است این ادعاها را مستقلانه تایید کند.

طالبان و جبهۀ مقاومت همواره تلفات نیروهای شان را در درگیری‌های دو طرف پنهان کرده و مقام‌های آنان از دادن جزییات به رسانه‌ها خودداری کرده اند.

در این حال، ابوبکر صدیق، سخنگوی والی طالبان برای پنجشیر، هرگونه درگیری در ولسوالی دره ولایت پنجشیر را رد کرد و آن را "بی‌اساس" خواند.

آقای صدیق به صدای امریکا گفت: "بحث درگیری در [ولسوالی] دره وجود نداشته و بحث تلفات و ماین‌های کنار جاده کاملاً دروغ و شایعه است."

در این حال، امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان و یکی از رهبران جبهۀ مقاومت، گفته است که ده‌ها تن از "ملیشه‌های مسلح طالبان" در اثر یک عملیات از قبل پلان شده توسط نیروهای این جبهه اسیر شده اند.

آقای صالح در این مورد و به ویژه در بارۀ محل دقیق اسارت جنگجویان طالبان به دست نیروهای جبهۀ مقاومت معلومات بیشتر نداده است، اما در صفحۀ فیسبوک خودت نگاشته است که جزییات این گزارش بعداً همگانی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG