لینک های دسترسی

Breaking News

ادامهٔ درگیری‌‌ میان نیروهای جبهۀ مقاومت و طالبان در پنجشیر و بغلان


منابع محلی در بغلان و پنجشیر می‌گویند که از روز گذشته به این‌سو، درگیری‌ها میان نیروهای جبهۀ مقاومت ملی افغانستان و طالبان در بخش‌های این دو ولایت آغاز شده و تا کنون جریان دارد.

جبهۀ مقاومت روز شنبه ۱۶ جولای (۲۵ سرطان) در خبرنامه‌ای گفت که در نتیجۀ یک حملۀ نیروهای این جبهۀ در ولسوالی خوست ولایت بغلان، سه تن از افراد طالبان جان باخته و شمار دیگر آنان زخمی شده اند.

بر اساس معلومات این جبهه، این افراد طالبان ناوقت دیروز در جریان یک درگیری در روستای "چرخ فلک" این ولسوالی کشته شده اند.

به گفتۀ جبهۀ مقامت درگیری‌ها از روز گذشته به این‌سو در ولسوالی خوست‌وفرنگ و ولسوالی‌های سه گانۀ درۀ اندراب‌ جریان دارد.

در این حال، منابع مردمی گفته اند که طالبان از سه روز گذشته به این‌سو، عملیات گستردۀ را برای از بین‌بردن نیروهای مخالف این گروه در بخش‌های ولسوالی خوست‌وفرنگ آغاز کرده و رهبری آن را مولوی فصیح‌الدین، لوی درستیز طالبان به عهده دارد.

یک باشندۀ روستای "سچی" این ولسوالی به صدای امریکا گفت که صدها تن از افراد طالبان به این دره سرازیر شده و در بخش‌های درۀ سچی و دیگر بخش‌های این ولسوالی جابجا شده اند.

این باشندۀ محل که از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد، مدعی شد که هلیکوپترهای طالبان، نیروهای این گروه را به بلندی کوه‌ها انتقال داده و نیز مواضع نیروهای مخالف طالبان را در ولسوالی‌های سه گانۀ اندراب و خوست‌وفرنگ "بمباران" کرده اند.

هفته گذشته در یک پیام صوتی منسوب به محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان که در شبکه‌های اجتماعی نشر شد، ملا یعقوب از مسوولیت ناپذیری فرماندهان و جنگجویان طالبان شکایت کرده و آنان را به خدا سوگند می‌دهد که از اوامر اطاعت کنند.

یعقوب مجاهد با اشاره به پیشروی جبهۀ مقاومت در مربوطات ولایت بغلان به زیر دستان خود هشدار داده که اگر "به کارهای دیگر و مناسبت‌ها و عید مبارکی مصروف باشید، رویدادهای بیشتر از این قبیل پیش می‌آید".

جنگ در پنجشیر

منابع محلی در پنجشیر می‌گویند که بار دیگر درگیری‌ها میان نیروهای جبهۀ مقاومت ملی و طالبان در بخش‌های ولسوالی شتل، عنابه و خنج این ولایت شدت گرفته است.

یک منبع محلی که نخواست نامش در گزارش گرفته شود به صدای امریکا گفت که طالبان از چندین قسمت به "قرارگاه‌های جهبۀ مقاومت" در درۀ آرزو، شتل و زمانکور هجوم برده که در این درگیری‌ها به افراد این گروه تلفات وارد شده است.

اما بلال کریمی، یکی از سخنگویان حکومت طالبان به صدای امریکا گفت که در پنجشیر مشکلی وجود ندارد و اوضاع کاملاً عادی است. به گفتهٔ او "تنها در یک منطقه از ولسوالی خوست بغلان، مجاهدین تعدادی از شورشیان را تعقیب کرده اند، اما درگیری صورت نگرفته و به کسی آسیب نرسیده است".

منابع مردمی گفته اند که روز گذشته در حملۀ افراد طالبان بر "قرارگاه دشت ریوت" از مربوطات ولسوالی خنج ولایت پنجشیر، نورالله‌ نورخیل، یکی از قوماندانان برجستۀ این جبهه همراه با یکی از افراد تحت امرش کشته شده است.

جبهۀ مقاومت ملی تا کنون در مورد کشته‌شدن نورالله نورخیل ابراز نظر نکرده و نیز مقام‌های محلی طالبان در پنجشیر و بغلان از دادن هرگونه معلومات در این مورد خودداری کرده اند.

XS
SM
MD
LG