لینک های دسترسی

Breaking News

مبلغ برداشت سهمیۀ مشتریان بانک‌ها در افغانستان افزایش یافت


بانک مرکزی افغانستان که تحت ادارۀ طالبان است، مبلغ برداشت سهمیۀ مشتریان بانک‌ها را افزایش داده است.

این بانک امروز پنجشنبه ۳۰ نومبر (نهم قوس) با نشر اعلامیه‌ای گفت که مشتریان می‌توانند از حسابات انفرادی شان در هفته تا ۱۰۰۰ دالر امریکایی و ماهانه تا ۳۰۰۰ دالر امریکایی برداشت کنند.

پیش از این، مشتریان در هفته ۶۰۰ دالر و در ماه ۲۰۰۰ دالر از حسابات انفرادی شان برداشت می‌توانستند.

همچنان کسانی که حسابات افغانی در بانک‌ها دارند، پس از این در هفته ۷۰هزار افغانی و در ماه ۲۵۰هزار افغانی از حساب شان پول به دست آورده می‌توانند. این برداشت‌های انفرادی قبلا به ترتیب ۵۰هزار افغانی و ۲۰۰هزار افغانی بود.

همچنان در اعلامیه بانک مرکزی افغانستان آمده است: "پرداخت پنج فیصد سپرده‌های مشتریان شرکت‌های دولتی و غیردولتی توسط بانک‌های تجارتی مشروط بر اینکه برداشت ماهانه شرکت‌های متذکره از مبلغ صدهزار دالر امریکایی یا معادل آن به سایر اسعار بیشتر نگردد".

بانک مرکزی افغانستان هدف از این فیصله را ایجاد سهولت در روند پرداخت سپرده‌های مشتریان، رسیدگی به مشکلات مالی شهروندان افغان و تسهیل اجرات خدمات بانکی خوانده است.

این در حالی است که نظام بانکی افغانستان پس از تحولات سیاسی اگست ۲۰۲۱، نتوانسته دوباره به حالت عادی برگردد. بانک‌های این کشور هنوز هم با مشکلات فراوانی در معاملات مالی در داخل و خارج از افغانستان مواجه اند.

این درحالی است که بر اساس یک گزارش انستیتیوت صلح امریکا اقتصاد افغانستان در پرتگاه سقوط قرار گرفته است.

ویلیام برد، کارشناس توسعۀ اقتصاد در این انستیتیوت گفته است: "با وجود برخی نشانه‌های ثبات اقتصادی در سال گذشته، اقتصاد افغانستان همچنان ضعیف باقی مانده و قادر به ایجاد شغل و معیشت مورد نیاز برای پذیرش جمعیت رو به رشد نیست - از این رو بیکاری گسترده و در حال افزایش است. سطح فقر همچنان بسیار بالا است و تعداد زیادی از افغان‌ها هنوز قادر به تامین نیازهای اولیه غذایی و غیرغذایی خود نیستند."

اما وزارت اقتصاد حکومت طالبان، کاهش نرخ تورم، ثبات ارزش پول افغانی، افزایش عواید ملی و صادرات، تمویل مخارج عادی و پروژه‌های انکشافی از درآمدهای داخلی بدون کمک‌های خارجی را نمایانگر پیشرفت واقعی و تحرک اقتصادی طی دو سال گذشته خوانده است.

گروه

XS
SM
MD
LG