لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ انتحاری بر یک پایگاه پولیس در پاکستان سه کشته برجا گذاشت


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

مقامات امنیتی پاکستان می‌گویند در اثر یک حملهٔ انتحاری بر یک پایگاه پولیس در ساحهٔ "جمرود تحصیل" ایالت خیبرپشتونخوا سه نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

منابع امنیتی محلی به صدای امریکا – دیوه گفتند که این حمله ناوقت روز پنجشنبه ۱۹ جنوری (۲۹ جدی) بوقوع پیوست که در آن دو منسوب پولیس و یک آشپز کشته شدند و سه منسوب پولیس زخمی شدند.

این منابع گفته اند که ابتدا افراد مسلح به سمت پایگاه گلوله‌باری کرده و بم‌دستی پرتاب کردند و سپس فرد انتحاری مواد همراه خود را انفجار داد.

عمران خان، رییس پولیس منطقهٔ خیبر، کشته شدن دو سرباز و زخمی شدن سه سرباز دیگر را تایید کرده و در بیانیه‌ای گفته است که بمگذار انتحاری نیز کشته شده است.

خان گفته است که نیروهای امنیتی به ساحه رسیده و اوضاع تحت کنترول است.

تحریک طالبان پاکستان مسوولیت این حمله را برعهده گرفته و سخنگوی این گروه در بیانیه‌ای گفته است که این یک حملهٔ انتحاری بوده، اما جزییات بیشتری ارایه نکرده است.

محمود خان، وزیر اعلای خیبرپشتونخوا نیز حمله بر پایگاه پولیس را محکوم کرده و از ادارهٔ پولیس خواستار گزارش مفصل در این مورد شده است.

در این اواخر حملات و رویدادهای امنیتی در پاکستان افزایش یافته است. پولیس خیبر پشتونخوا گفته است که در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۹۶ تروریست و ۱۱۸ پولیس در درگیری‌های مسلحانه کشته و ۱۱۷ نفر زخمی شده اند.

روزنامهٔ اکسپرس تریبیون چندی پیش گزارش داد که از ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا ۱۴ اگست ۲۰۲۲ رویدادهای امنیتی و حملات دهشت افگنی در پاکستان ۵۱ درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش در این مدت ۴۳۳ نفر در رویدادهای امنیتی در پاکستان کشته و ۷۱۹ نفر دیگر زخمی شده اند.

در همین حال، رانا ثناالله، وزیر داخلۀ پاکستان، گفته است که پس از حاکم شدن گروه طالبان بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱، تحریک طالبان پاکستان قوی‌تر شده است.

ثناالله به تاریخ چهارم جنوری در یک کنفرانس خبری گفت که در سال گذشتهٔ میلادی ۶۷ درصد حملات بر ضد قوای مسلح پاکستان در ایالت خیبرپشتونخوا، ۳۱ درصد در بلوچستان و یک درصد دیگر در ایالت‌های سند و پنجاب به وقوع پیوسته است.

وزیر داخلهٔ پاکستان گفته است که تحریک طالبان پاکستان در حال حاضر بین هفت هزار تا ۱۰هزار جنگجو دارد.

XS
SM
MD
LG