لینک های دسترسی

Breaking News

ائتلاف ملی برای نجات افغانستان از موضع عطا محمد نور حمایت کرد


ائتلاف ملی برای نجات افغانستان گفته است که برکناری آقای نور، زمینۀ تسلط داعش و طالب را در شمال افغانستان فراهم می‌کند
ائتلاف ملی برای نجات افغانستان گفته است که برکناری آقای نور، زمینۀ تسلط داعش و طالب را در شمال افغانستان فراهم می‌کند

شورای ائتلاف نجات ملی برای نجات افغانستان، پذیرفته‌ شدن استعفای عطا محمد نور، والی پیشین بلخ را از سوی رئیس جمهور محمد اشرف غنی، اقدام یک طرفه خوانده و هشدار داده است که برکناری آقای نور، از مقام ولایت بلخ، زمینۀ تسلط داعش و طالب را در شمال افغانستان فراهم می‌کند و امنیت شمال، به ویژه بلخ را با خطر جدى مواجه می‌سازد.

این شورای ائتلافی، در اوایل سال روان میلادی، از سوی جنرال دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان، حاجی محمد محقق، رهبر حزب اسلامی وحدت مردم افغانستان و صلاح‌الدین ربانی رئیس حزب جمعیت، به شکل اپوزسیون حکومت ایجاد شد.

بر اساس اعلامیه‌ای که عطا محمد نور، والی پیشین بلخ در صفحۀ رسمی فیسبوک خود نشر کرده است، شورای ائتلاف ملی برای نجات افغانستان، از عواقب ناگوار برکناری آقای نور از سمت ولایت بلخ هشدار داده و این اقدام رئیس جمهور غنی را "انحصار قدرت" و "اقدام ناسنجیده" خوانده است.

عنایت‌الله بابر فرهمند، رئیس دفتر معاون اول ریاست جمهوری افغانستان از نشر این اعلامیۀ مشترک، در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا اظهار بی‌خبری کرد؛ اما دفتر محمد محقق – جانب دیگر این ائتلاف – آن را تأیید کرد.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که رئیس جمهور غنی، استعفای آقای نور را پذیرفته و به جای وی، انجنیر محمد داوود را به حیث والی جدید بلخ گماشته است.

شورای ائتلاف نجات ملی افغانستان در اعلامیه‌اش، از واکنش آقای نور در برابر تصمیم رئیس جمهور غنی، اعلام حمایت کرده است.

در پی اعلام پذیرفته‌شدن استعفای عطا محمد نور از سوی ریاست جمهوری، والی پیشین بلخ هشدار داد که اگر به گفتۀ وی "ظلم بیشتر شود" و به "قوۀ قهریه" توسل جسته شود، آنگاه او به هر گزینۀ دیگر متوسل خواهد شد.

در اعلامیه آمده است "شوراى عالى ائتلاف ملی براى نجات افغانستان، از حکومت وحدت ملی می‌خواهد که شرايط دشوار و شكننده كشور را درک نموده از اقداماتى كه شايبه انحصار طلبى و زورگويى را تبارز دهد پرهيز و از راه مذاكره و تفاهم مشكل را حل كند".

این ائتلاف سه گانه، از رهبران پیشین جهادی، نیروهای ملی و ائتلاف‌های سیاسی خواسته است که به منظور ختم این "بحران" و حفظ ثبات سیاسی دست به کار شوند.

همچنان، این شورا از جامعۀ جهانی و یوناما به عنوان ضامن اجرای توافقنامه حکومت وحدت ملی یاد کرده و از آنان خواسته است که جلو اقدامات "یک جانبه" ارگ را بگیرد.

در این اعلامیه، سفر جنرال دوستم به ترکیه و اقامت وی در آنجا، برکناری احمد ضیا مسعود و آقای نور را حلقه‌ای از اقدامات رئیس جمهور غنی خوانده است.

شورای ائتلاف ملی برای نجات افغانستان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که انجنیر محمد داوود، والی جدید بلخ در مصاحبه‌ای با صدای امریکا گفته است که هیچ‌گونه نگرانی امنیتی ندارد و رئیس جمهور به او دستور داده است که وظیفه‌اش را آغاز کند.

XS
SM
MD
LG