لینک های دسترسی

Breaking News

آیا برکناری نور، تهدید امنیتی در پی دارد؟


عطا محمد نور استعفایش را منتفی خوانده است

مخالفت شدید جمعیت اسلامی با گزینش والی جدید بلخ، به ویژه هشدار عطا محمد نور مبنی بر عدم دخالت جامعه جهانی و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر سرپیچی وی از کنار رفتن از مقام ولایت بلخ، داغترین خبر این هفته در افغانستان است.

ریاست جمهوری والی جدیدی برای بلخ گماشته است اما آقای نور گفته است که وی این سمت را ترک نمی کند.

تنش میان ارگ و جمعیت اسلامی خبر تازهء نیست اما این بار که رئیس اجرایی این حزب از مقام حکومتی کنارزده شده است، هشدارهای رهبران جمعیت در مورد بدتر شدن اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان را چقدر می تواند جدی گرفت؟

علی امیری، تحلیلگر مسایل سیاسی، می‌گوید که حزب جمعیت بدون شک فشار سیاسی بیشتری را بر حکومت اعمال خواهد کرد، اما به گفتۀ وی با وصف اقتدار و نفوذ مردمی جمعیت، کم از کم در حال حاضر نیت و ارادۀ قوی برای برهم زدن امنیت در درون، به ویژه رده های رهبری، این حزب وجود ندارد.

در پی برکناری آقای نور، به استثنای صلاح الدین ربانی، وزیر خارجۀ افغانستان و رئیس حزب جمعیت که این اقدام را محکوم کرد، سایر اعضای این حزب و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ افغانستان که در انتخابات گذشته از حمایت بی دریغ جمعیت برخوردار بود، واکنشی نشان نداده اند.

نصرالله ستانکزی، استاد علوم سیاسی در پوهنتون کابل و مشاور رئیس جمهور پیشین افغانستان، می‌گوید که اکنون جمعیت یک حزب واحد و با نفوذی نیست که بتواند تهدید جدی را متوجه دولت سازد.

آقای ستانکزی به صدای امریکا گفت که این تصمیم حکومت شاید یک سلسله واکنش‌های مدنی را در پی داشته باشد، اما به باور وی اگر تهدیدی متوجه حکومت باشد، که عمل غیرقانونی و برهم زنندۀ نظم عامه است، حکومت می‌تواند برای مهار آن اقدام قانونی کند.

اعضای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان پس از برکناری احمد ضیا مسعود، مشاور پیشین رئیس جمهور غنی، هم هشدارهای جدی به حکومت داده و گفتند که با حکومت مقاطعۀ سیاسی خواهند کرد. این حزب همچنان برای برکناری مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری، التیماتوم داده بود.

لطیف سهاک، تحلیلگر امور سیاسی، به این باور است که شاید طرفداران آقای نور وضعیت را در بلخ به گونۀ نشان بدهند که گویا با نبود وی نظم برهم می‌خورد، اما از دید آقای سهاک برکناری آقای نور تاثیر جدی بر امنیت و نظم سرتاسری در کشور ندارد.

  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG