لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ یا حادثات ترافیکی - کدام یک بیشتر افغان‌ها را زخمی می‌کند؟ 


وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که در سال ۲۰۱۸ میلادی ۸۴۰ نفر در اثر حادثات ترافیکی در سراسر افغانستان کشته و ۵۲ هزار و ۶۵۷ نفر دیگر​زخمی شده اند.

وحیدالله مایار، مشاور ارتباطات و سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان گفت "این ارقام را با مجروحین انفجارات و حملات انتحاری مقایسه کردیم که تقریبا ۱۲ برابر افزایش را نشان می‌دهد نسبت به حادثات مجروحین حملات انتحاری و انفجاری."

آقای مایار در صحبت با صدای امریکا گفت که زنان و کودکان نیز شامل کشته و زخمی شدگان حادثات ترافیکی در افغانستان اند.

در همین حال، عبدالحکیم، مدیر حادثات ترافیکی ریاست عمومی ترافیک گفت که در نه ماه نخست سال روان خورشیدی ۲۴۹۶ حادثه در نزد آن اداره ثبت شده است که در اثر آن ۹۳۹ نفر به شمول زنان و کودکان کشته و افزون بر ۹۵۰ نفر دیگر زخمی شده است.

این مقام ترافیک افغانستان در مورد تفاوت آمار آن اداره با وزارت صحت گفت که در برخی موارد، کسانیکه در حادثۀ ترافیکی کشته می‌شوند به شفاخانه منتقل نشده و مستقیم به بستگان شان تحویل داده می‌شوند.

او همچنان استدلال کرد که شمار زخمی‌ها در نزد وزارت صحت به دلیلی بلند است که در برخی موارد حادثۀ ترافیکی به پولیس ترافیک گزارش داده نشده و رانندگان بین خود قضیه را حل و فصل کرده و مجروحین را به شفاخانه انتقال می‌دهند.

شایان ذکر است که در این زمینه هیچ گونه هماهنگی میان ریاست ترافیک و وزارت صحت عامۀ افغانستان وجود ندارد.

مدیر حادثات ترافیکی ریاست عمومی ترافیک افغانستان، دلیل شمار بلند حادثات ترافیکی را رعایت نشدن قوانین ترافیکی از سوی رانندگان، توزیع جواز رانندگی به گونۀ غیرقانونی و بدون سپری کردن امتحان از سوی برخی زورمندان، بی توجهی شهروندان کشور و کم عرض بودن جاده‌ها خواند.

XS
SM
MD
LG