لینک های دسترسی

Breaking News

فساد در جهان؛ افغانستان در بین ده فاسدترین کشور


سازمان بین المللی شفافیت گزارش سال ۲۰۱۹ این نهاد را در مورد فساد در ۱۸۰ کشور جهان نشر کرد که در آن افغانستان در بین ده فاسدترین کشور رده بندی شده است.

بر بنیاد این گزارش، سومالیا، سودان جنوبی و سوریه، سه کشور دارای بیشترین فساد در جهان شناسایی شده اند؛ اما افغانستان با کسب ۱۶ امتیاز در شاخص مبارزه با فساد، یک درجه افت داشته و در جایگاه ۱۷۳ قرار گرفته است.

این گزارش نشان می‌دهد که فساد در افغانستان بیشتر از کوریای شمالی است.

وحیدالله عزیزی، مسوول موسسه شفافیت، روز پنجشنبه ۲۳ جنوری (سوم دلو) به خبرنگاران گفت که در آغاز حکومت وحدت ملی، افغانستان ۱۱ امتیاز داشت و اکنون این رقم به ۱۶ رسیده است. اما او گفت: "در مجموع هدف ما که ۵۰ بود؛ بسیار بلند بود و آن را دریافت نکردیم".

به گفتۀ عزیزی، امتیاز پایین از رهگذر مبارزه با فساد در افغانستان سبب شده است که فاصله بین مردم و حکومت بیشتر شود و روی عرضۀ خدمات اساسی و سرمایه‌گذاری خارجی تاثیرات منفی بگذارد.

سید اکرام افضلی، رییس دیدبان شفافیت افغانستان نیز گفت که عدم حضور بخش اعظم از جامعه در حکومتداری، سبب شده است که وضعیت افغانستان شکننده باشد.

به گفتۀ افضلی، نقش پول در تعیین سیاست و سرنوشت سیاسی و اقتصادی شهروندان افغان سبب ازبین رفتن اعتماد مردم به دولت شده است.

رییس دیدبان شفافیت افغانستان افزود: "اگر ما می‌خواهیم افغانستان را از این وضعیت بکشیم، به یک طرف بهتر ببریم، نیاز است که نقش پول در سیاست محدود شود و حتا از بین برود".

سازمان شفافیت بین‌المللی نیز گفته است که دولت‌ها برای داشتن هرگونه فرصت برای جلوگیری از فساد، نفوذ پول‌های بزرگ را در سیاست محدود کنند.

به باور این سازمان، سیاست‌ها و منابع عمومی نباید توسط قدرت اقتصادی یا نفوذ سیاسی تعیین شود‌.

پاکترین کشورها

سازمان شفافیت بین‌المللی، از رهگذر موجودیت فساد کشورها را از صفر تا ۱۰۰ امتیاز می‌دهد که عدد ۱۰۰ بیانگر پاکترین کشورها است.

بر اساس یافته‌های این سازمان، هیچ کشوری در جهان عاری از فساد نیست؛ بلکه این پدیده در تمام کشورها وجود دارد و میزان آن متفاوت است.

در گزارش ۲۰۱۹ این سازمان، دنمارک با ۸۷ امتیاز، نیوزیلند با ۸۷ امتیاز و فنلند با داشتن ۸۶ امتیاز به ترتیب پاکترین کشورهای جهان شناخته شده اند.

پس از آن سنگاپور، سویدن، سویس، ناروی، هالند، آلمان و لوگزامبورگ از جملۀ ده پاکترین کشورهای جهان از رهگذر فساد است.

ایالات متحده امریکا که در رده بندی سازمان بین المللی شفافیت ۶۹ امتیاز کسب کرده است، در جایگاه ۲۳ قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG