لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: خواستار جنگ با ایران نیستم


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفته است که خواستار جنگ با ایران نیست، اما هشدار داد که در صورت وقوع جنگ، حساب ایران بسیار زود یک طرفه خواهد شد.

ساعاتی پیشتر از هشدار آقای ترمپ، گروهی از معترضان عراقی که روز سه شنبه ۳۱ دسمبر (۱۰ جدی) در اعتراض به حملات هوایی امریکا بر مواضع گروه کتایب حزب الله در عراق و سوریه، به جاده های بغداد ریخته بودند، بر سفارت امریکا در بغداد یورش بردند و قصد وارد شدن به ساختمان سفارت را داشتند.

رییس جمهور ترمپ در نخستین واکنش پس از حمله بر سفارت امریکا در بغداد، ایران را مسوول سازماندهی این حمله خواند و گفت: "آنان (ایران) بهای بزرگی را خواهند پرداخت. این هشدار نیست. این یک تهدید است".

اما ساعاتی بعد، رییس جمهور ترمپ در صحبت با خبرنگاران با لحن نسبتاً نرمتر گفت: "فکر نمی‌کنم که جنگ یک مفکورۀ خوب برای ایران باشد، زیاد دوام نخواهد کرد. آیا من خواستار جنگ استم؟ نخیر، می‌خواهم صلح داشته باشم. صلح را خوش دارم. ایران نیز نسبت به هر کسی دیگر باید خواستار صلح باشد. بناً فکر نمی‌کنم که جنگ صورت گیرد. فکر نمی‌کنم که ایران خواستار آن باشد."

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز چهارشنبه اول جنوری (۱۱ جدی) در واکنش به اظهارات آقای ترمپ گفت: "همه بدانند جمهوری اسلامی به‌دنبال جنگ نیست اما با هرکس که منافع، مصالح، عزت، عظمت و پیشرفت ملت ایران را تهدید کند، بدون ملاحظه مقابله و ضربه سختی به او وارد خواهد کرد".

آقای خامنه‌ای گفت که دولت و ملت ایران حملۀ امریکا را به حشد الشعبی "به شدت محکوم" می‌کنند. او اتهام‌های مقام‌های امریکایی مبنی بر دست داشتن ایران در حمله بر سفارت امریکا در بغداد را رد کرد و گفت: "این موضوع ربطی به ایران ندارد."

در عین حال، وزارت دفاع ایالات متحده در واکنش به حمله بر سفارت ایالات متحده، ٧٥٠ سرباز اضافی را به شرق میانه اعزام کرده است.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده گفت: "اعزام نیرو یک اقدام مناسب و احتیاطی در واکنش به افزایش میزان تهدید در برابر پرسونل و تاسیسات امریکایی می‌باشد".

وزیر دفاع امریکا همچنین گفته است که یک واحد اضافی نیروهای واکنش سریع نیز در حالت آماده باش قرار دارد تا در چند روز آینده به منطقه اعزام شوند.

با اینحال، اعتراضات عراق‌ها تا هنوز ادامه داشته و اعتراض کنندگان با برافراشتن خیمه ها در مقابل سفارت امریکا در بغداد گفته اند که به اعتراضات ادامه خواهند داد.

یکی از اعتراض کنندگان که در صحبت با خبرگزاری رویترز از ذکر نامش خودداری کرد، با اشاره به حملات امریکا بر مواضع کتایب حزب الله گفت: "این بار اول نیست. ایالات متحده قبلاً نیز بر ما دو یا سه بار بمبارد کرده است. به خدا و زندگی‌ام سوگند یاد می‌کنم، تا زمانیکه امریکاییان بیرون نشوند، ما هیچگاه اینجا را ترک نمی‌کنیم."

در همین حال، مایک پمپیو وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا کسانی را که بر سفارت امریکا در بغداد حمله کرده اند "تروریست" خطاب کرد و گفت که این حمله نباید با تلاش مشروع معترضانی خلط شود که از ماه اکتوبر به اینسو به جاده های عراق بر آمده و خواستار محو فساد وارد شده از ایران اند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که همه کارمندان سفارت امریکا در عراق مصوون بوده و قرار نیست که آنان از عراق بیرون کشیده شوند.

XS
SM
MD
LG