لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: رابطۀ عالی من با رییس جمهور چین خراب شده است


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفته است که پس از همه‌گیری کروناویروس، رابطۀ وی با شی جینپینگ، رییس جمهور چین صدمه دیده است و به گفتۀ وی دو رهبر مدت طولانی می‌شود که با هم صحبت نکرده اند.

آقای ترمپ روز سه شنبه ۱۱ اگست (۲۱ اسد) در مصاحبه با شبکۀ خبری فاکس گفت: "در گذشته با وی روابط بسیار خوب داشتم...اما حال چنین حسی ندارم."

آقای ترمپ گفت که پس از همه‌گیری کروناویروس، روابط وی با رییس جمهور چین مانند گذشته نیست. او گفت: "مسلماً حس متفاوت دارم. روابط بسیار بسیار خوب داشتم و مدت طولانی می‌شود که با وی صحبت نکرده‌ام."

رییس جمهور ترمپ که تلاش دارد در انتخابات ریاست جمهوری سوم فبروری ایالات متحده دوباره انتخاب شود، در انتخابات ۲۰۱۶ تقویت روابط بهتر تجارتی با چین را بخش عمدۀ کارزار انتخاباتی خود قرار داده بود.

اما آقای ترمپ در مصاحبۀ روز سه شنبه تایید کرد که پی‌آمد ناشی از همه‌گیری کروناویروس بدتر از مشکلات تجارتی با چین بوده است. او با اشاره به تلفات کروناویروس گفت: "با همه مرگ و میر [کروناویروس] که اتفاق افتاد، هزار برابر معاملۀ تجارت است...جهان از کار افتاد. این یک رسوایی است."

کروناویروس نخست در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین شیوع یافت و به سرعت به همه‌گیری مرگبار مبدل شد. بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا کنون بیش از ۲۰ میلیون نفر در جهان به کووید۱۹ مبتلا شده که از آن جمله ۷۳۸ هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

شمار مبتلایان کووید۱۹ در ایالات متحده تا چاشت روز سه شنبه ۱۱ اگست به بیش از ۵.۱ میلیون نفر رسیده و مرگ و میر ناشی از آن به مرز ۱۶۴ هزار افزایش یافته است.

سرکوبگری چین در هانگ کانگ و نیز فزون طلبی آن کشور در بحیرۀ جنوب چین سبب تیرگی روابط واشنگتن و بیجینگ شده است.

XS
SM
MD
LG