لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ فرمان اجرایی اصلاحات پولیس امریکا را امضا کرد


پس از هفته‌ها تظاهرات در اعتراض به برخورد تبعیض آمیز و قساوت پولیس امریکا با شهروندان این کشور، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا فرمان اجرایی را در مورد ایجاد اصلاحات در نیروی پولیس امریکا صادر کرد که به گفتۀ وی سبب بهبود عملکردهای پولیس خواهد شد.

تظاهرات اخیر در ایالات متحده پس از درگذشت جورج فلوید، مرد سیاه‌پوست امریکایی در بازداشت پولیس در ایالت منیسوتا راه اندازی شد. ایجاد اصلاحات پولیس و حتا قطع منابع مالی پولیس یکی از خواست‌های معترضان بود.

رییس جمهور ترمپ روز سه شنبه ۱۶ جون (۲۷ جوزا)هنگام امضای فرمان جدید در قصر سفید گفت: "(فرمان جدید) ادارات پولیس را در سرتاسر ایالات متحده ترغیب می‌کند تا برای خدمت به اجتماعات شان عالی‌ترین معیارهای مسلکی را اتخاذ کنند...کاهش جرم و ارتقای معیارها اهداف متضاد نیستند."

در فرمان جدید آمده است که باید به نیروهای پولیس در سرتاسر کشور روش‌های کاهش تنش و معیارهای استفاده از نیرو از سوی نهادهای مسوول و معتبر آموزش داده شود.

این فرمان همچنان به ایجاد خدمات ضمیموی تاکید کرده است تا در هنگام رسیدگی به موارد عاری از خشونت، کارمندان اجتماعی نیز در کنار پولیس در صحنه حضور داشته باشند.

آقای ترمپ گفت که این نیروی خدماتی ضمنی،پولیس را در هنگام "تعامل با افراد بی خانمان، افرادی که به بیماری‌های روانی مبتلا اند و کسانی‌که مشکل سواستفادۀ دوایی دارند" کمک خواهد کرد.

با اینحال، آقای ترمپ به ارتباط میان قساوت پولیس و نژادپرستی اشاره نکرد، موضوعی که معترضان در چند هفتۀ اخیر بر آن تاکید داشتند.

نظرپرسی‌های عامه در ایالات متحده نشان می‌دهد که مردم به پیمانۀ گسترده از واکنش قساوت آمیز و نژادپرستانۀ پولیس نگران اند، اما مقام‌های حکومت ایالات متحده این تفسیر را رد کرده اند که گویا پولیس امریکا نژادپرستانه برخورد می‌کند.

آقای ترمپ پیش از امضای این فرمان با شماری از خانواده‌هایی دیدار کرد که عزیزان شان در کنش‌های مرگبار با پولیس جان باخته بودند.

رییس جمهور ترمپ به این خانواده‌ها گفت: "جان عزیزان تان به هدر نخواهد رفت. درد یا عمق رنج شما را تصور کرده نمی‌توانم، اما برای عدالت مبارزه خواهم کرد".

اصلاحات پیشنهادی کانگرس

همزمان با این، کانگرس ایالات متحده نیز سرگرم کار در مورد اصلاحات پولیس است. کمیتۀ عدلی و قضایی مجلس سنای کانگرس ایالات متحده روز سه شنبه جلسۀ استماعیه را در این مورد با مقام‌های پولیس و فعالان حقوق مدنی برگزار کرد.

اکثریت جمهوریخواه مجلس سنا در حال تسوید بستۀ پیشنهادی اصلاحات پولیس اند که به گفتۀ مچ مک‌کانل، رهبر جمهوریخواهان سنا این لایحه، پیشنهاد جدی برای اصلاح پولیس است، اما چک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا، تلاش جمهوریخواهان را برای اصلاحات پولیس نابسنده خوانده است.

آقای شومر گفت که فرمان رییس جمهور ترمپ، آن تغییراتی را که مردم در ساختار و عملکرد پولیس می‌خواهند، فراهم نمی‌کند. او گفت: "کانگرس ایالات متحده باید فوراً لایحۀ قوی و درشت را تصویب کنند تا حسابگیری از افسران پولیس را به خاطر بدرفتاری، سهل کند و رییس جمهور باید تعهد کند که این لایحه را امضا و آن را به قانون مبدل می‌کند".

قرار است اعضای مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده تا پایان همین ماه در مورد لایحۀ پیشنهادی اصلاحات پولیس که از سوی اکثریت دموکرات مجلس تهیه شده است، رای گیری کند.

XS
SM
MD
LG