لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار ترمپ به قطع کمک‌ها به سازمان صحت و آغاز تحقیق بین المللی  


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده به سازمان جهانی صحت ۳۰ روز مهلت داد تا با بهبود در فعالیت‌هایش نشان دهد که در مبارزه با کروناویروس مستقلانه عمل می‌کند، در غیر آن کمک‌های مالی به این سازمان برای همیش قطع خواهد شد.

آقای ترمپ در نامهٔ‌ به تیدروس ادانام گیبرییسوس، رییس سازمان جهانی صحت فهرستی از انتقادات‌اش را فرستاده و گفته است که اشتباهات مکرر این سازمان در پاسخ به کروناویروس به جهان گران تمام شده است و یگانه راه برای سازمان جهانی صحت این است که ثابت سازد با چین همدست نیست.

رییس جمهور ترمپ گفته است که این سازمان به گونه درست بر چین فشار نیاورده تا بر وقت متخصصین بین المللی را اجازه تحقیق می‌داد.

او همچنان گفته است که سازمان جهانی صحت و از قیود مسافرت‌های داخلی چین تمجید و از ممانعت مسافرت افراد از چین به امریکا انتقاد کرده است.

واکنش چین

سخنگوی وزارت خارجهٔ چین امروز سه شنبه ۱۹ ماه می (۳۰ ثور) گفت که رییس جمهور ایالات متحده تلاش دارد چین را بدنام کند.

آقای ترمپ در آغاز از تلاش‌های چین در بخش مبارزه و اگاهی دهی در مورد کروناویروس تمجید کرد، اما با افزایش انتقادات از چگونگی مدیرت او از کروناویروس در امریکا، رییس جمهور ایالات متحده خواهان راه اندازی تحقیقات شده و چین را به عدم اقدامات کافی برای توقف ویروس در مراحل ابتدایی متهم کرده است.

به دنبال رییس جمهور ترمپ، اتحادیهٔ اروپایی نیز خواستار بررسی مستقل و همه جانبه در مورد چگونگی گسترش کروناویروس شده است.

توافق کشورها عضو سازمان صحت

رییس سازمان جهانی صحت گفته است که این سازمان به شفافیت و حسابدهی متعهد بوده و به گونه متداوم فعالیت‌هایش را بهبود بخشیده است و از تصمیم اتحادیهٔ‌ اروپایی استقبال می‌کند.

کشورهای عضو سازمان جهانی صحت امروز روی راه اندازی تحقیق مستقل در مورد پاسخ این اداره ملل متحد به کروناویروس توافق کردند.

آنان همچنان توافق کردند که در مورد منشا اصلی این ویروس جدید تحقیقات بین المللی راه اندازی شود و دسترسی کافی به هر گونه تداوی و واکسین کووید۱۹ به همگان فراهم گردد.

کشورهای که همواره در اجلاس عمومی سازمان جهانی صحت اشتراک می‌کنند امروز برای نخستین بار به گونهٔ آنلان با هم ملاقات کرده و فیصله نامهٔ را در مورد تقاضای پاسخ مشترک به بحران کنونی تصویب کردند.

کروناویروس برای نخستین‌بار در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به سرعت به همه‌گیری مرگبار مبدل شد.

بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده تا صبح سه شنبه ۱۹ می (۳۰ ثور) بیش از چهارمیلیون و ۸۱۷ هزار نفر در جهان به کووید۱۹ مبتلا شده و اضافه از ۳۱۸ هزار نفر در اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG