لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: تمام قوای امریکایی را از افغانستان بیرون می‌کنیم


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده گفته است که تمام قوای امریکایی را از افغانستان بیرون می‌کند.

آقای ترمپ روز سه شنبه ۲۶ می (ششم جوزا) در صحبت با خبرنگاران تاریخی را برای خروج کامل قوای امریکایی از افغانستان مشخص نکرد اما گفت که "به سرعت هرچه مناسب" نظامیان این کشور افغانستان را ترک خواهند کرد.

اما روزنامۀ نیویارک تایمز از قول منابع آگاه گزارش داده است که آقای ترمپ در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری که خود نامزد حزب جمهوریخواه در آن است، تلاش دارد تا وعدۀ انتخاباتی سال ۲۰۱۶ اش مبنی بر پایان دادن جنگ افغانستان و برگرداندن سربازان امریکایی به کشور شان را جامۀ عمل بپوشاند.

رییس جمهور ترمپ گفت: "ما با طالبان در تعامل استیم. ما با رییس جمهور در تعامل استیم. رییس جمهور راه خود را هموار کرده است، دو نفر دعوای ریاست جمهوری داشتند. اما ما در تعامل استیم، زیراطوریکه می‌دانید آنان عوامل و جناح‌های رقیب داشتند."

آقای ترمپ یکبار دیگر سخنان همیشگی خود را تکرار کرد و گفت: "ما واقعاً به صفت سرباز عمل نمی‌کنیم، عملکرد ما مثل پولیس است، ما برای پاسبانی به آنجا نرفته ایم".

با اینحال، رییس جمهور ترمپ گفت که اگر نیاز به برگشت قوای امریکایی به افغانستان باشد، آنان به صفت "رزمندگان و مبارزان" اعزام خواهند شد، نه نیروی پولیس.

خروج قوای امریکایی از افغانستان یکی از نکات اساسی توافقنامۀ صلح میان طالبان و امریکا است که به تاریخ ۲۹ فبروری در دوحه پایتخت قطر امضا شد.

بر اساس این توافقنامه، امریکا باید در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای این سند، شمار نظامیان خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش بدهد و متناسباً قوای ناتو نیز کاهش یابد و تا مدت ۱۴ ماه پس از امضای این توافقنامه تمام قوای خارجی از افغانستان بیرون شوند.

XS
SM
MD
LG