لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان: منزوی کردن قطر "غیر انسانی" است


رئیس جمهور اردوغان گفت که ربانی کردن قطر از طریق کمپاین‌های ملوث و آلوده، هیچ دردی را دوا نمی‌کند
رئیس جمهور اردوغان گفت که ربانی کردن قطر از طریق کمپاین‌های ملوث و آلوده، هیچ دردی را دوا نمی‌کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، منزوی ساختن قطر را "غیرانسانی و خلاف ارزش‌های اسلامی" خواند و آن را به "جزای مرگ" تشبیه کرد.

آقای اردوغان روز سه شنبه هنگام سخنرانی به اعضای حزب حاکم عدالت و انکشاف، در دفاع از قطر گفت "اشتباه بزرگی در حق قطر صورت گرفته است، منزوی کردن یک ملت به هر عنوانی که باشد غیر انسانی و مثل آن است که حکم اعدام قطر صادر شده باشد".

عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، مصر و بحرین هفتۀ گذشته روابط دپلوماتیک خود را با قطر قطع کردند و آن کشور را به حمایت از دهشت افگنی و داشتن روابط با ایران متهم کردند. اتهاماتی که قطر آن را بی اساس خواند.

رئیس جمهور ترکیه گفت "قطر در نبرد بر ضد سازمان دهشت افگن دولت اسلامی، قاطع‌ترین موقف را در کنار ترکیه داشته است. قربانی کردن قطر از طریق کمپاین‌های ملوث و آلوده، هیچ دردی را دوا نمی‌کند".

افزون بر قطع روابط دپلوماتیک، هر چهار کشور یاد شده ارتباطات هوایی، زمینی و بحری خود را با قطر قطع کرده و صادرات خود را به آن کشور متوقف کردند. قسمت اعظم مواد خوراکی قطر از کشورهای عرب همسایۀ آن وارد می‌شود.

آقای اردوغان گفت که تا ساعاتی دیگر در یک کنفرانس تلیفونی با ایمانویل مکرون رئیس جمهور فرانسه و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر پیرامون انکشاف‌های تازه صحبت خواهد کرد.

رئیس جمهور ترکیه گفت که ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به صفت یک دولتمرد ارشد در حوزۀ خلیج، باید رهبری حل این بحران را به دوش بگیرد.

قرار است که آقای اردوغان در چند روز آینده در مورد مناقشۀ قطر با دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده نیز صحبت کند. رئیس جمهور اردوغان ضمن اعلام حمایت از قطر گفته است که این بن بست باید تا پایان ماه رمضان از میان برداشته شود.

گزارش: خبرگزاری رویترز

XS
SM
MD
LG