لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان: ترکیه را از ویروس کودتاچیان پاک می‌کنم


اردوغان تحت تدابیر شدید امنیتی در مراسم بزرگداشت از قربانیان حضور یافت.

همزمان با اعلام بازداشت حدود ۶۰۰۰ نفر به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام در ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور آن کشور به پاکسازی ترکیه از وجود کودتاچیان عهد کرد.

رئیس جمهور اردوغان روز یکشنبه در استانبول گفت که نهادهای آن کشور را از ویروس حامیان فتح الله گولن که باعث کودتا شد، پاکسازی می‌کند.

آقای اردوغان و حامیان او، فتح الله گولن، روحانی ناراضی را که در ایالات متحدۀ امریکا زندگی می‌کند به دست داشتن در کودتا متهم کرده‌اند.

گولن می‌گوید که دولت برگزیده مردم ترکیه باید در هر شرایط محترم شمرده شود.
گولن می‌گوید که دولت برگزیده مردم ترکیه باید در هر شرایط محترم شمرده شود.

اما آقای گولن به صدای امریکا گفت که این اتهامات دورغ است و از آن به خدا پناه می‌برد. آقای گولن گفت که دولت برگزیده مردم ترکیه باید در هر شرایط محترم شمرده شود.

همزمان، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفت که جان کری، وزیر خارجۀ امریکا ضمن اعلام حمایت از دولت ترکیه به همتای ترک خود گفته است که هرگونه اتهام علنی که گویا امریکا نقشی در کودتا داشته "غلط" و برای روابط دوجانبه مضر است.

شمار قربانیان کودتای نافرجام اخیر در ترکیه به ۲۶۵ نفر رسید.
شمار قربانیان کودتای نافرجام اخیر در ترکیه به ۲۶۵ نفر رسید.

در میان ۶۰۰۰ نفری که در ترکیه در پیوند با توطیۀ کودتا دستگیر شده اند، قضات و افسران ارتش حضور دارند، از جمله فرمانده عالی رتبه پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه به همراه ۹ نظامی دیگر به اتهام دست داشتن در کودتا بازداشت شدند. پایگاه اینجرلیک مورد استفاده امریکا و دیگر اعضای ائتلاف مبارزه بر ضد داعش است.

رئیس جمهوری ترکیه این مطلب را در مراسم بزرگداشت شماری از کشته شدگان حوادث کودتا بیان کرد. همزمان اعلام شد که آمار کشته شدگان این حوادث به ۲۶۵ نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG