لینک های دسترسی

Breaking News

سردار محمدوف،‌ پسر رییس جمهور ترکمنستان منحیث رییس جمهور حلف وفاداری یاد کرد


سردار بردی محمدوف، رییس جمهور منتخب ترکمنستان

سردار بردی محمدوف، رییس جمهور جدید ترکمنستان امروز ۱۹ مارچ ( ۲۸ حوت) در شهر عشق‌آباد، پایتخت این کشور سوگند وفاداری یاد کرد.

کمیسیون مرکزی انتخابات ترکمنستان به تاریخ ۱۵ مارچ اعلام کرد که سردار بردی‌محمدوف پسر قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس جمهور ۶۴ سالهٔ ترکمنستان با کسب حدود ۷۳ درصد آرا پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شد و هشت نامزد نمادین را شکست داد.

او بر اساس قانون اساسی ترکمنستان به مدت هفت سال در سمت ریاست جمهوری خدمت خواهد کرد.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ترکمنستان پس از ابراز تمایل رهبر ترکمنستان به کناره‌گیری از مقام خود، روز شنبه ۱۲ مارچ (۲۱ حوت) برگزار که در که در آن نه کاندید با هم رقابت کردند.

این نخستین بار است که در یک کشور آسیای مرکزی پسری پس از پدر به قدرت می رسد.

سردار بردی محمدوف ۴۰ ساله در مراسم تحلیف گفت: "مسیر توسعهٔ ایجاد شده در طول ۳۰ سال استقلال مقدس ما را ادامه خواهم داد."

او افزود: "ما در روابط خارجی خود سیاست بی طرفی را حفظ خواهیم کرد."

سردار بردی محمدوف از سال ۲۰۱۸ به اینسو به سرعت در بین پست‌های مهم دولتی این کشور ایفای وظیفه کرده و در کمتر از دو سال گذشته به‌ عنوان معاون صدر اعظم، والی منطقه آخال در نزدیکی عشق آباد، پایتخت این کشور و وزیر صنعت منصوب شده بود.

در همین حال قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس جمهور پیشین ترکمنستان در پست رییس مجلس سنا در پارلمان این کشور که دومین مقام عالی در این کشور است،باقی خواهد ماند.

آقای بردی محمدوف در ماه فبروری در پارلمان این کشور گفت که به دلیل سنش به "تصمیم دشواری" در مورد رهبری خود رسیده و افزوده است که این کشور به "رهبران جوان" نیاز دارد.

قربان‌قلی بردی محمدوف، ۶۴ ساله که داکتر دندان است و پیش از ریاست جمهوری، وزیر صحت این کشور بود در دسمبر ۲۰۰۶ پس از مرگ رییس جمهور پیشین ترکمنستان جانشین وی شد و از آن زمان تاکنون با خودکامگی حکومت کرده است.

XS
SM
MD
LG