لینک های دسترسی

Breaking News

یونیسف: ۲۰ کودک در حملات هوایی پاکستان بر خوست و کنر کشته شدند


صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان می‌گوید که ۲۰ کودک در حملات هوایی پاکستان در ولایت‌های خوست و کنر کشته شده اند.

محمد ایویا، نماینده یونیسف در افغانستان، روز چهارشنبه ۲۰ اپریل (۳۱ حمل) در صفحه تویترش نوشت که کشته شدگان شامل ۱۵ دختر و پنج پسر هستند.

او گفت که از جملۀ این قربانیان ۱۲ دختر و سه پسر در خوست و سه دختر و دو پسر در کنر هنگام خواب در خانه‌های شان کشته شدند.

نماینده یونیسف در افغانستان از این رویداد ابراز نگرانی کرده و خواستار پایان هر گونه خشونت علیه کودکان و خواستار مصوونیت آنان از سوی جناح‌های درگیر در افغانستان شده است.

مقام‌های محلی طالبان به تاریخ ۱۶ اپریل (۲۷ حمل) گفتند که نظامیان پاکستانی، بخش‌های ولسوالی سپیرۀ ولایت خوست را بمباردمان کردند که در نتیجۀ آن، ۴۱ نفر کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند.

همچنین نجیب‌الله حنیف، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت کنر، به صدای امریکا گفت که در اثر حملات راکتی نظامیان پاکستانی که بر منطقه "چوگام" ولسوالی شلتن کنر صورت گرفت، شش نفر کشته شدند.

اردوی پاکستان تا اکنون در رابطه به این حملات اظهار نظر نکرده است،‌ اما وزارت خارجهٔ پاکستان روز یکشنبه با نشر اعلامیه‌ای گفت که "عناصر گروه‌‌های تروریستی" به شمول تحریک طالبان پاکستان (TTP) در ساحات مرزی فعالیت داشته و حملاتی را بر نیروهای امنیتی پاکستان انجام داده و شماری از آنان را کشته اند.

در واکنش به این حملات، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با نکوهش و ظالمانه خواندن این عملکرد پاکستان گفت که تداوم چنین حملات "پیامدی بد" خواهد داشت. سخنگوی طالبان به پاکستان هشدار داد که حوصلۀ افغان‌ها را نیازماید و چنین حملات روابط میان افغانستان و پاکستان را متضرر می‌سازد.

همچنین وزارت خارجۀ حکومت طالبان منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل، را احضار کرد و سرپرست این وزارت، خواستار توقف چنین حملات در آینده شد.

حملات هوایی و راکتی نظامیان پاکستانی بر خاک افغانستان واکنش‌هایی را به دنبال داشت و هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) گفت که در خصوص این حملات تحقیقات می‌کند.

نصیر احمد فایق، مسوول نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد روز سه شنبه ۲۰ اپریل (۳۱ حمل) گفت که در رابطه به این تخطی پاکستان به شورای امنیت این سازمان شکایت کرده است.

XS
SM
MD
LG