لینک های دسترسی

Breaking News

دو ایالت امریکا کاربرد واژه‌های 'سبک' را برای مهاجران متوقف کردند


لوز ریواس از کودکی به خاطر دارد که روی گرین کارت (کارت اقامت دایمی) امریکایی مادرش واژۀ "بیگانه" نوشته شده بود.

در ادبیات رسمی دولتی، این واژه به این مفهوم بود که دارندۀ این کارت هنوز شهروند ایالات متحده نشده است، اما برای ریواس مفهوم بزرگ شخصی داشت و این برداشت را به وی داده بود که آنان به این جامعه تعلق ندارند.

ریواس که اکنون عضو دموکرات کنگرۀ ایالتی یا شورای قانونگذار ایالت کالیفورنیا است، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: "می‌خواهم که فرزندان مهاجران، با دیدن واژۀ بیگانه حس مشابه من را نداشته باشند."

خانم ریواس لایحه‌ای را به شورای قانونگذار ایالت کالیفورنیا پیشنهاد کرد تا در آن ایالت به جای واژۀ بیگانه از واژه‌هایی چون "غیرشهروند" یا "مهاجر" کار گرفته شود و پس از تصویب این لایحه، اکنون چنین می‌شود.

مهاجران و گروه‌های مدافع حقوق مهاجران می‌گویند که کاربرد واژه‌های بیگانه به ویژه زمانی که با واژۀ "غیرقانونی" یکجا به کار برده می‌شود، غیرانسانی بوده و می‌تواند تاثیر زیانبار بر پالیسی‌های مهاجرتی داشته باشد.

قانونگذاران ایالتی در کم از کم هفت ایالت امریکا در نظر دارند تا در سال روان کاربرد واژه های "بیگانه" و "غیرقانونی" را برای مهاجران متوقف کرده و به ترتیب واژه های "غیرشهروند" و "فاقد مدرک" را جاگزین آن کنند.

تا کنون تنها قانونگذاران دو ایالت –کالیفورنیا و کلورادو – توانسته اند این واژه‌ها را جاگزین کنند.

جولی گونزالس، سناتور ایالتی کلورادو که لایحۀ مشابهی را به قانونگذاران آن ایالت پیشنهاد کرده بود، در جریان استماعیه‌ای گفت که کاربرد واژه‌هایی چون بیگانه و غیرقانونی برای معرفی وضعیت مهاجران "غیرانسانی و تحقیرکننده" است.

خانم گونزالس گفت: "این ادبیات برای اکثر مردم زننده است و برخی پایۀ منطقی که واقعاً در پشت آن ریشه دارد این است که یک شخص به گونۀ قطع می‌تواند مرتکب یک عمل جرمی شود، اما هیچ انسانی خود غیرقانونی نیست."

کاربرد واژۀ "بیگانه" برای کسانی که شهروند ایالات متحده نیستند، پیشینۀ دور و دراز تاریخی دارد که به عصر تدوین و تصویب نخستین قانون اعطای شهروندی امریکا بر می‌گردد. این قانون در زمان ریاست جمهوری جورج واشنگتن، نخستین رییس جمهور امریکا، تصویب شد.

افزون بر این، به خاطر هراس جنگ با فرانسه، کانگرس ایالات متحده در سال ۱۷۹۸ مجموعه قوانین "بیگانه و فتنه انگیزی" را تصویب کرد که هدف آن سرکوب خرابکاری‌های سیاسی بود.

اما برخی قانونگذاران جمهوریخواه ایالتی، تغییر اصطلاحات مرتبط با مهاجران را ضروری و مطلوب نمی‌پندارند.

سیج نومن، سخنگوی اقلیت جمهوریخواه در مجلس سنای ایالت کلورادو می‌گوید که دموکرات‌ها باید به جای این وقت خود را صرف پرداختن به مسایل مهمی چون مقابله با تورم و جرایم و بهبود بخشیدن نظام آموزشی کنند. او می‌گوید که شمار زیاد امریکایی‌ها در مورد این "واژه‌های نیمه‌-جنجالی" اصلاً فکر نمی‌کنند.

در اپریل سال روان، ادارۀ حفاظت گمرک‌ها و سرحدات ایالات متحده به کارمندان خود امر کرد تا از کاربرد واژۀ "بیگانه" و "غیرقانونی" در مکاتبات داخلی و عامۀ آن اداره پرهیز شده و به جای آن عبارات "غیرشهروند" یا "مهاجر" و "بدون مدرک" کار گرفته شود.

تروی میلر، سرپرست ادارۀ حفاظت گمرک‌ها و سرحدات ایالات متحده به کارمندان آن اداره نوشت: "ما قوانین کشورمان را تطبیق می‌کنیم و در عین حال، وقار هر فردی را که با وی تعامل دارم، حفظ می‌کنیم."

اما سکات رادنی، رییس کنونی بخش سرحدات ادارۀ حفاظت گمرک‌ها و سرحدات ایالات متحده که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترمپ، به صفت رییس این اداره گماشته شده بود، با دستور آقای میلر مخالفت نشان داد و او را به سیاسی سازی ادارۀ زیر امرش متهم کرد.

با اینحال، بر اساس ارزیابی اسوشیتدپرس، شمار زیاد ایالت‌ها در امریکا واژه‌های بیگانه و غیرقانونی را به کار می‌برند، به شمول تکزاس که در مجمع قانونگذاری آن ایالت، تلاش‌ها برای منع کاربرد این واژه‌ها ره به جایی نکشید.

ارت فیرو، نمایندۀ قانونگذار کنگرۀ ایالتی تکزاس و طراح این لایحه گفت که به خاطری این پیشنهاد را کرد تا برای مهاجران واژه‌های "با وقار و محترمانه" کار گرفته شود.

او گفت که از تلاش برای برخورد "انسانی" با مردم دست برنداشته و اصرار می‌ورزد که پیشنهاد دیگری را در مورد کاربرد اصطلاحات جدید برای توصیف وضعیت مهاجران به جلسات تقنینی سال ۲۰۲۳ ایالت تکزاس پیشکش خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG