لینک های دسترسی

Breaking News

امارات حملات هوایی را بر مواضع داعش از سرگرفت


گروه دولت اسلامی یک سوم قلمرو سوریه و عراق را در تصرف دارد

امارات متحدۀ عربی روز سه شنبه حملات هوایی بر مواضع گروه دولت اسلامی را از یک پایگاه هوایی اردن آغاز کرد. امارات در اواخر سال گذشته حملات بر ضد این تندروان را متوقف کرده بود.

خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی از قول فرمانده قوای هوایی آن کشور گزارش داد که جت های جنگی F-16 امارات یک سلسله حملات را صبح سه شنبه بر مواضع گروه دولت اسلامی انجام داد.

در این گزارش آمده است که جنگنده های امارات پس از حمله بر اهداف گروه دولت اسلامی، با مصوونیت کامل به پایگاه هوایی برگشته است، اما گفته نشده است که حملات در کجا صورت گرفته است، سوریه یا عراق.

امارات متحدۀ عربی یکی از اعضای برجستۀ عرب در ائتلاف به رهبری ایالات متحده بر ضد گروه دولت اسلامی است؛ گروهی که هم اکنون یک سوم قلمرو سوریه و عراق را در تصرف دارند.

مقام های امریکایی می گویند که امارات متحده عربی در ماه دسمبر، پس از آنکه معاذ الکساسبه پیلوت اردنی از سوی تندروان گروه دولت اسلامی اسیر شد، حملات خود را بر مواضع این گروه متوقف کرد. گروه دولت اسلامی الکساسبه را چند روز پیش زنده به آتش کشید.

امارات متحدۀ عربی در مورد تعلیق حملات بر مواضع گروه دولت اسلامی ابراز نظری نکرده بود، اما با فراهم آوری امکانات لوژستیکی به طیاره های جنگی ائتلاف به رهبری امریکا، عملیات ائتلاف بر ضد گروه دولت اسلامی را حمایت می کرد.

در همین حال دفتر بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه روز سه شنبه با نشر اعلامیه یی گفته است که آن کشور پیام های عمومی از قوای نظامی امریکا در مورد حملات هوایی بر ضد گروه دولت اسلامی در قلمرو سوریه دریافت می کند. اما در این اعلامیه گفته شده است که هیچ گونه همکاری مستقیم در این زمینه وجود ندارد.

ائتلاف به رهبری ایالات متحده که در آن چهار کشور عربی شامل است، به عنوان بخشی از کمپاین جهانی برای مبارزه با گروه دولت اسلامی، حملات هوایی را بر مواضع تندروان این گروه انجام می دهند.

مقام های سوری می گویند که در مورد این حملات هوایی که از ماه سپتمبر ۲۰۱۴ آغاز شد، هیچگونه مشورتی با سوریه انجام نشده است و تنها در آغاز طرف سوم که از مقام های سوری عراق را مثال آورده اند پیام را به سوریه رسانده اند.

XS
SM
MD
LG