لینک های دسترسی

Breaking News

صدراعظم بریتانیا: غرب باید در مقابل روسیه متحد شود 


صدر اعظم بریتانیا امروز ۱۹ فبروری (۳۰ دلو) در آلمان خواستار اتحاد غرب در مقابل تهدید روسیه به اوکراین شده و هشدار داد که هرگونه اشغال جهان را تکان خواهد داد. اما روسیه همواره گفته است که قصد تهاجم بر اوکراین را ندارد.

بوریس جانسن در نشست امنیتی مونیخ گفت که تعزیرات غربی در پاسخ به اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین دسترسی مسکو به بازارهای اقتصادی لندن را غیرممکن خواهد کرد.

این مقام بریتانیایی اضافه کرد که قصد ولادمیر پوتین مبهم باقی مانده است، اما نشانه‌های آن شوم است و به همین دلیل ما باید در کنار هم قوی بایستیم.

این در حالی است که رهبران کشورهای غربی، به شمول بوریس جانسن، در هفته‌های اخیر از کیف دیدن کرده و از حمایت شان به اوکراین اطمینان داده اند.

صدر اعظم بریتانیا در خطاب به رهبران غربی گفت: این سخنان ما چقدر میان‌تهی، بی معنی و اهانت‌بار وانمود خواهد شد در زمانی که حاکمیت و استقلال آنان (اوکراینی‌ها) با خطر مواجه است، ما رو بگردانیم.

او هشدار داد که اگر روسیه اوکراین را اشغال کند، تکان‌های آن بر تایوان نیز تاثیر خواهد گذاشت.

چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند.

بوریس جانسن اضافه کرد که اگر روسیه بر اوکراین تهاجم کند، بریتانیا آماده است در کنار ایالات متحده و اتحادیهٔ اروپا تعزیرات تنبیه کنندهٔ را بر روسیه وضع کند.

کشیدگی‌های میان غرب و روسیه در حالی عمیق شده است که ناتو و ایالات متحده، پیشنهادات امنیتی روسیه، به شمول نپذیرفتن اوکراین به پیمان انتلانتیک شمالی، عدم ایجاد پایگاه‌های نظامی امریکا در کشورهای شوروی سابق و عدم فرستادن نیرو و تجهیزات به شرق اروپا را رد کردند.

حکومت بریتانیا در حالی از وضع تعزیرات بر مسکو هشدار می‌دهد که این کشور از دیر زمانی متهم است که به جریان پول‌های پرمنفعت روسیه به لندن چشم‌پوشی می‌کند؛ پول‌های که بخشی از آن به صندوق احزاب سیاسی واریز می‌شود، اما حزب آقای جانسن می‌گوید که اعانه‌‌های را که دریافت می‌کند، قانونی است.

این در حالی است که روسیه امروز در جریان تمرینات نیروهای استراتیژیک هسته‌ای، میزایل‌های را آزمایش کرد که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را دارد.

از جانب دیگر، درگیری‌ها در شرق اوکراین، میان نیروهای این کشور و جدایی طلبان آغاز شده است و هراس آن می‌رود که دامنهٔ آن گسترش یابد.

XS
SM
MD
LG