لینک های دسترسی

Breaking News

محاکمهٔ نخستین سرباز روسی در اوکراین به اتهام 'جنایات جنگی'


محکمه‌ای در اوکراین روز جمعه ۱۳ می (۲۳ ثور) جلسه مقدماتی محاکمه یک سرباز روسی را به اتهام جنایات جنگی آغاز کرد. این نخستین محاکمه جنایات جنگی پس از تهاجم روسیه بر این کشور می‌باشد.

کیف روسیه را به جنایات جنگی و قساوت علیه غیرنظامیان در جریان تهاجم روسیه به این کشور متهم کرده و گفته است که بیش از ۱۰ هزار جنایت جنگی احتمالی را شناسایی کرده است.

روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان یا دست داشتن در جنایات جنگی را رد کرده و کیف را متهم کرده است که آنها برای جهت بدنام کردن نیروهای روسی "صحنه‌سازی" کرده است. کرملین روز جمعه به خبرنگاران گفت که هیچ اطلاعاتی در مورد محاکمه جنایات جنگی ندارد.

متهم خود را به محکمه وادیم شیشیمارین متولد منطقه ایرکوتسک روسیه معرفی کرد و تایید کرد که یک سرباز روسی است.

این سرباز ۲۱ ساله که اسیر شده است، خدمه تانک یکی از واحدهای زرهی روسیه است. او از سوی محکمهٔ اوکراین متهم شده است که در روستایی در شمال شرق این کشور، بالای یک مرد غیرنظامی ۶۲ ساله اوکراینی گلوله‌باری کرده است.

قاضی محکمه پس از بررسی روند قانونی و تعیین چهارچوب کلی، ۱۸ ماه می را برای ادامه محاکمه تعیین کرد. در صورت محکومیت، او به حبس ابد محکوم خواهد شد.

با توجه به اینکه این نخستین قضیهٔ جنایات جنگی در اوکراین است و برای اوکراین اهمیت نمادین زیادی دارد.، پیگرد قانونی شیشیمارین با دقت از سوی ناظرین دنبال خواهد شد.

بسیاری از این جنایات ادعا شده، ماه گذشته پس از عقب‌نشینی نیروهای روسی از کیف و مناطق اطراف پایتخت افشا شد؛ مواردی از قبیل کشف گورهای جمعی یا جاده‌هایی مملو از اجساد غیرنظامیان در شهرهایی مانند بوچا که بازتاب جهانی گسترده‌ای داشت.

روسیه ضمن رد این ادعاها، اتهام جنایات جنگی را "ساختگی" می‌داند. گفته می‌شود که مسکو نیز قصد دارد تا سربازان اوکراینی را در محاکم مشابهی محاکمه کند.

XS
SM
MD
LG