لینک های دسترسی

Breaking News

اوکراین پیشنهاد روسیه برای ایجاد 'دهلیز بشری' را رد کرد


اوکراین امروز هفتم مارچ (۱۶ حوت) پس از آن پیشنهاد مسکو برای ایجاد دهلیز بشری در شهر‌های بمبارد شده را رد کرد که آشکار شد این دهلیزها به روسیه یا بلاروس منتهی می‌شوند.

ارینا ویریسچک، معاون صدر اعظم اوکراین گفت که این گزینه برای کیف غیرقابل پذیرش است. اما مسکو اوکراین را به مسدود کردن دهلیز‌های بشری متهم کرده است.

پیشنهاد روسیه برای گذار مصوون باشندگان شهرهای خارکیف، کیف، ماریوپول و سیمی پس از آن صورت گرفت که با وجود تلاش‌های برای آتش‌بس، غیرنظامیان اوکراینی وحشت‌زده زیر رگبار حملات نظامیان روسی قرار گرفتند.

با وجود آنکه قرار است دور سوم مذاکرات میان روسیه و اوکراین امروز آغاز شود و وزیران خارجهٔ هر دو کشور در اواخر هفته در ترکیه با هم ملاقات کنند، خشونت‌های ناشی از تهاجم نظامی روسیه در اوکراین وارد دوازدهمین روز شد.

روسیه گفته است که مذاکرات امروزی بر مسیر‌های تخلیه متمرکز خواهد بود.

خبرنگاران فرانس‌پرس هزاران غیرنظامی را دیده اند که امروز هفتم مارچ (۱۶ حوت) از طریق یک دهلیز بشری غیر رسمی ولایت ارپین را ترک می‌کردند.

کمیتهٔ بین المللی صلیب سرخ امروز گفت که مهاجرینی که تلاش داشتند از طریق دهلیز‌های بشری ولایت ماریوپول را ترک کنند پس از آن گیر ماندند که مسیر آنان ماین فرش شده بود.

تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین تا کنون سبب مهاجرت بیش از ۱.۷ میلیون اوکراینی به کشورهای همسایه شده است.

تعزیرات بین المللی که برای مجازات مسکو وضع شده تا اکنون تاثیر اندک در کند کردن تهاجم روسیه داشته است و واشنگتن می‌گوید که منع واردات نفت روسیه را با کشورهای اروپایی به بحث گرفته است.

در این حال، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین یک بار دیگر از غرب خواست تا صادرات روسی، به ویژه نفت را تحریم کنند و ساحهٔ منع پرواز بر اوکراین را وضع کنند تا جلو حملات روسیه گرفته شود.

اما متحدین ناتو در گذشته این پیشنهاد را رد کرده و گفته بودند که این اقدام آنان را در مقابل روسیه قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG