لینک های دسترسی

Breaking News

اوکراین از تبادلۀ ده‌ها اسیر با روسیه خبر داد


اوکراین گفته است که ۶۰ نظامی و ۱۶ غیرنظامی اوکراینی آزاد شده اند، اما نگفته است که در بدل آزادی آنان چه تعداد اسیران روسی آزاد شده اند.
اوکراین گفته است که ۶۰ نظامی و ۱۶ غیرنظامی اوکراینی آزاد شده اند، اما نگفته است که در بدل آزادی آنان چه تعداد اسیران روسی آزاد شده اند.

اوکراین امروز ۱۹ اپریل (۳۰ حمل) در حالی از تبادلهٔ اسیران با روسیه خبر داد که مسکو تهاجم تازهٔ گسترده را بر شرق این کشور آغاز کرده و ایالات متحده گفته است که تسلیحات جدید نظامی را به زودی به نیروهای اوکراینی تحویل خواهد داد.

اوکراین می‌گوید که در جریان تبادلهٔ اسیران با مسکو، ۶۰ نظامی و ۱۶ غیرنظامی اوکراینی آزاد شدند. اما مقامات اوکراینی در مورد این که چه تعداد شهروندان روسی را آزاد کرده اند، معلومات ارایه نکردند.

ایریانا ویرشچک، معاون صدر اعظم اوکراین در صفحهٔ تلگرام‌اش نوشته است که از تاریخ ۲۴ فبروری به اینسو زمانی که تهاجم نظامی مسکو بر اوکراین آغاز شد، این پنجمین دور تبادلهٔ اسیران با روسیه بود.

خانم ویرشچک در مورد چهار دور گذشته نیز معلومات بیشتر ارایه نکرده، اما کیف هفتهٔ گذشته گفت که به دستور ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین ۳۰ اسیر جنگی را به روسیه باز گرداند.

این در حالی است که روسیه تهاجم گستردهٔ نظامی تازه را بر شرق اوکراین آغاز کرده است. روسیه امروز گفت که نیروهای این کشور ده‌ها حملهٔ هوایی را بر مواضع نیروهای اوکراینی در بخش‌هایی از منطقهٔ دونباس و شهرک‌های نزدیک به خط مقدم جبهه در شرق این کشور انجام دادند.

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت که مسکو طرح خویش را برای آزادی جمهوریت‌های خلق لوهانسک و دونتسک به تدریج تطبیق می‌کند. مسکو پیش از آغاز تهاجم نظامی علیه اوکراین، استقلال این منطقه را به رسمیت شناخت.

ضرب الاجل تازه

مسکو به نیروها و ملیشه‌های اوکراینی تحت محاصره در شهر ماریوپول، ضرب الاجل جدید را اعلام کرد.

مسکو گفته است که اگر این نیروها از جنگ دست بردارند سر از چاشت امروز ۱۹ اپریل، اجازه خواهند داشت از طریق دهلیز بشری این شهر را ترک کنند.

ماریوپول که می‌تواند ساحات تحت تصرف روس‌ها را با جزیرهٔ کریمیه وصل کند، برای روسیه یک هدف استراتیژیک محسوب می‌شود.

پیش از این، نیروهای اوکراینی در ماریوپول ضرب الاجل قبلی روسیه را نپذیرفته بودند.

تحویل‌دهی تسلیحات امریکایی

مقامات در وزارت دفاع امریکا می‌گویند که محمولهٔ جدید تسلیحات نظامی امریکایی به مرز‌های اوکراین رسیده و به زودی به نیروهای این کشور تحویل داده خواهد شد.

این محموله شامل ۱۸ توپ‌ ۱۵۵ملی‌متری، ۴۰ هزار گلولهٔ توپ، ۲۰۰ وسیلهٔ نقلیهٔ زرهی، ۱۱ هلیکوپتر ام‌آی-۱۷ و ۱۰۰ واسطهٔ دیگر زرهی است.

بر اساس معلومات قصر سفید، قرار است جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امروز تنش اوکراین را با متحدین خویش به بحث بگیرد.

این ملاقات که به گونهٔ مجازی صورت خواهد گرفت، روی تلاش‌ها برای حسابده قرار دادن مسکو نیز تمرکز خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG