لینک های دسترسی

Breaking News

اوکراین: برای جلوگیری از اسیر شدن، نیروهای ما از لوهانسک عقب نشینی می‌کنند


پس از تشدید حملات نیروهای روسی در شرق اوکراین، مقامات این کشور روز جمعه ۲۷ می (ششم جوزا) اعلام کردند که نیروهای اوکراینی ممکن از منطقهٔ لوهانسک عقب‌نشینی کنند تا از اسیر شدن آنان جلوگیری شود.

سرهی گیدی، والی لوهانسک، در پیامی در تلگرام گفت: "ما قدرت و منابع کافی برای دفاع از خود خواهیم داشت. اما ممکن است برای محاصره نشدن مجبور به عقب نشینی شویم."

عقب‌نشینی از لوهانسک می‌تواند ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه را، به هدفش برای تصرف کامل مناطق لوهانسک و دونتسک اوکراین نزدیک‌تر کند. نیروهای روسی در روزهای اخیر در این دو منطقه پیشروی هایی داشته اند.

باوجود آن هم ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، روز جمعه گفت که اوکراین از سرزمین خود "تا آنجا که منابع دفاعی فعلی ما اجازه می دهد" محافظت می کند. به گفتهٔ او اردوی کشورش کم از کم هشت حمله نیروهای روسی را روز جمعه در دونتسک و لوهانسک دفع کرده و تانک ها و وسایط زرهی آنان را منهدم کرده است.

در همین حال مقامات اوکراینی روز جمعه تاییدکردند که نیروهای روسیه در شرق اوکراین، شهر لیمان- یک مرکز راه‌آهن مهم - را به تصرف خود درآوردند و بیشتر قسمت‌های سیوی‌یردونتسک را نیز تحت محاصره درآور‌ده‌اند.
افزون بر آن، آقای گیدی گفت که نیروهای روسیه دو سوم حصه شهر سیوی‌یردونتسک در شرق این کشور را محاصره کرده‌اند. این شهر، شرقی‌ترین منطقه دونباس است که هنوز در اختیار اوکراین قرار دارد. گیدی گفت که ۹۰ درصد ساختمان‌های این شهر ویران شده‌اند.

اما زیلینسکی گفت: "اگر اشغالگران فکر می کنند که لیمان و سیوی‌یردونتسک مال آنها خواهد بود، اشتباه می کنند. دونباس از اوکراین خواهد بود."

مناطق دونتسک و لوهانسک که به صورت مجموعی منحیث دونباس در شرق اوکراین شناخته می‌شود، در نزدیکی مرز روسیه موقعیت دارد. قبل از تهاجم روسیه بر اوکراین بخش‌های این منطقه در کنترول جدایی طلبان مورد حمایت روسیه و بخش‌های دیگر آن تحت ادارهٔ نیروهای اوکراینی قرار داشت.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به تاریخ ۲۱ فبروری مناطق لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین را منحیث کشورهای مستقل به رسمیت شناخت.

باوجود عقب‌نشینی نیروهای روسیه از جاهای دیگر در هفته‌های اخیر، این نیروها در جبهه لوهانسک پیشروی کرده‌اند، چیزی که برخی تحلیل‌گران نظامی آن را فشاری بزرگ برای دستیابی به اهداف جنگی کوچک‌تر یعنی تصرف مناطق تحت کنترول شورشیان طرفدار روسیه، می‌دانند.

XS
SM
MD
LG