لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد خواهان 'تحقیقات مستقل' در مورد کشته شدن کودکان یمنی شد


ملل متحد خواهان تحقیقات مستقل در مورد حملات هوایی به رهبری عربستان سعودی بر شورشیان حوثی در یمن شده است که در اثر آن حد اقل ۵۰ غیر نظامیبه شمول کودکان کشته و۷۷ غیر نفر دیگر زخمی شده است.
انتونیو گوتیرش، سرمنشی ملل متحد، در واکنش به این حمله، خواهان "تحقیقات فوری ومستقل" شده است.

در همین حال، شورشیان حوثی ادعا کرده اند که یکی از میزایل های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی یک بس که کودکان مکتب را از میلۀ تابستانی انتقال می داد، مورد هدف قرار داده است.

محمد علی، یکی از رهبران ارشد حوثی، در صفحۀ تویتر اش از اقدام سرمنشی ملل متحده، استقبال کرده و گفته است که آن گروه"آمادۀ همکاری" در مورد این تحقیقات است.

تصاویر تلویزیونی پس از حمله، کودکان و نوجوانان را در داخل یکی از شفاخانه های ولایت صعده نشان می دهد که بدن شان خون آلود است و بسیاری از کودکان از درد، ناله و فریاد می کردند.

یک کودک یمنی که ظاهراً در حملۀ ائتلاف به رهبری عربستان سعودی زخمی شده است
یک کودک یمنی که ظاهراً در حملۀ ائتلاف به رهبری عربستان سعودی زخمی شده است

یک روز قبل از این حمله، شورشیان حوثی یک میزایل را بر قلمرو عربستان سعودی پرتاب کردند. اما سیستم دفاع راکتی عربستان، قبل از اصابت میزایل، آنرا در هوا خنثی کرد. مقامات سعودی گفته اند که پارچه های میزایل شورشیان حوثی موجب کشته شدن یک نفر و زخمی شدند ۱۱ نفر دیگر در آن سعودی شده است.

واکنش های بین المللی

کشته شدن غیر نظامیان یمنی به خصوص کودکان توسط حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، سبب واکنش های تند سازمان های بین المللی از جمله ملل متحد شده است.

هنریتا فور، رئیس صندوق پولی ملل متحد برای کودکان یا یونیسف، روز جمعه با نشر اعلامیه ای حمله بر غیر نظامیان را "وحشتناک" توصیف کرده و از شورای امنیت ملل متحد و جامعۀ بین المللی خواسته است تا برای حقوق کودکان یمنی دست به کار شده و منازعه در آن کشور را خاتمه دهد.

در همین حال، نمایندۀ خاص ملل متحد برای یمن، از همه گروه های متخاصم در آن کشور خواسته است تا " درگفتگو های سیاسی به طور سازنده" سهم بگیرند.

سازمان محافظت از کودکان یا Save the Children با نشر اعلامیه ای ضمن محکوم کردن حمله بر غیر نظامیان یمنی، خواهان تحقیقات فوری و مستقل در مورد شده است.

سازمان داکتران بدون مرز، نیز ضمن محکومیت این حمله گفته است که "غیر نظامیان بزرگترین هزینۀ جنگ آن کشور را متحمل می شوند."

رئیس منطقه یی یونیسف خطاب به جامعۀ بین المللی گفته است که "آیا جهان واقعاَ نیاز دارد تا کودکان بیگناه بیشتر جان ببازند تا جنگ بی رحمانۀ یمن توقف داده شود؟"


ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که از حمایت ایالات متحده برخوردار است، از ماه مارچ ۲۰۱۵ به این سو، شورشیان حوثی در یمن را هدف حملات هوایی قرار داده است.

هدر نئورت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، گفته است که ایالات متحده آماده است تا تحقیقات در مورد حمله بر غیرنظامیان یمنی را هماهنگ کند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، روز پنجشنبه یکی از مناطق ولایت صعده که در نزدیکی مرز با عربستان سعودی موقعیت دارد، را هدف حملۀ میزایل قرار داد.

مقامات سعودی همچنین ادعا کرده اند که شورشیان حوثی از غیر نظامیان به خصوص کودکان به حیث سپر انسانی استفاده می کنند، ادعایی که از سوی شورشیان حوثی تکذیب شده است.

شورشیان حوثی که از حمایت ایران برخوردار است، از سال ۲۰۱۴ به این سو، صنعا، پایتخت یمن، را در کنترول خود دارند و عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور آن کشور که از حمایت کشور های غربی برخوردار است ، از آن زمان به بعد در عربستان سعودی در تبعید به سر می برد.

XS
SM
MD
LG