لینک های دسترسی

Breaking News

کشته شدن بیش از ۱۵۰ نفر در یمن


یکی از تانک های تیل پطرول در صنعا، پاتیخت یمن، که روز شنبه هدف حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی قرار گرفت

در جنگ های شدید میان نیرو های حامی حکومت یمن و شورشیان حوثی، در چند روز گذشته، بیش از ۱۵۰ نفر در آن کشور کشته شده است.

مقامات یمنی و شاهدان گفته اند که نیرو های حامی حکومت یمن تلاش کرده اند تا ساحاتی را که در سواحل غربی آن کشور تحت کنترول شورشیان قرار دارد، آزاد سازند.

در عین حال، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، مواضع شورشیان را در ولایت صعدۀ یمن، هدف حملات هوایی قرار داده است.

در همین حال، مقامات یمنی که نخواستند نام های شان ذکر شود، روز یکشنبه گفتند که در اثر حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، حد اقل چهار غیر نظامی روز شنبه در صنعا، پایتخت آن کشور، کشته شدند و ۱۰ غیر نظامی دیگر، زخم برداشتند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از ماه مارچ ۲۰۱۵ میلادی به این سو، شورشیان حوثی را در یمن مورد حملات هوایی قرار داده اند.

شورشیان حوثی مناطق شمالی یمن به شمول صنعا، پایتخت آن کشور را، در کنترول دارند و قوای حکومت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور تبعیدی یمن که از سوی جامعۀ بین المللی به رسمیت شناخته شده است، مناطق جنوبی آن کشور را در کنترول خود دارد.

رئیس جمهور هادی که در عربستان سعودی در تبعید خودی به سر می برد، از حمایت عربستان سعودی برخوردار است و ایران از شورشیان حوثی در آن کشور حمایت می کند.

در جنگ یمن، بیش از ۱۰ هزار نفر به شمول غیر نظامیان کشته شده است.

بحران دیگر

در همین حال، ملل متحد می گوید که یمن با بدترین بحران بشری مواجه است. دفتر هماهنگی کمک های بشری ملل متحد گفته است که از جمله ۲۷.۵۸ میلیون جمعیت یمن، ۲۲.۲ میلیون شهروند یمنی به کمک نیاز دارند و حدود هشت میلیون شهروند آن کشور در لبۀ قحطی قرار گرفت است.

علاوه بر آن، حدود یک میلیون نفوس آن کشور از امراض واگیر انتانی مثل کولرا رنج می برند و اقتصاد یمن که فقیرترین کشور عربی است، در حال سقوط است.

ملل متحد همچنین گفته است که حدود ۲.۲ میلیون کودک در یمن از سو تغذی رنج می برند و نیمی از آنان با سو تغذی شدید مواجه اند و با خطر مرگ فوری رو به رو می باشند. علاوه بر آن، حدود۱۴ میلیون جمیعت آن کشور با کمبود آب آشامیدنی مواجه اند.

دفتر هماهنگی کمک های بشری ملل متحد گفته است که تنها در چهار ماه نخست ۲۰۱۸، بیش از ۱۰۰ هزار یمنی به دلیل خشونت ها از خانه های شان بیجا شده اند و ۸۹ در صد مردم آن کشور فقط در جریان یک سال گذشته از خانه های شان بیجا شده اند.

XS
SM
MD
LG