لینک های دسترسی

Breaking News

گوتیرش: جامعه جهانی در جلوگیری از جنگ در سودان ناکام بوده است


انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد
انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد، می‌گوید که جامعهٔ بین‌المللی نتوانسته است که از وقوع جنگ در سودان جلوگیری کند، جایی که درگیری های شدید میان دو جناح رقیب تلاش ها برای برقراری آتش بس پایدار را به چالش کشیده است.

گوتیرش روز چهارشنبه سوم می (۱۳ ثور) در سفرش به کینیا گفت که جنگ در سودان باید همین حالا متوقف شود قبل از این که به گفتهٔ او، افراد بیشتر کشته شوند و درگیری منطقه را فرا گیرد.

او از طرف‌های درگیر خواست که منافع مردم سودان را در اولویت قرار دهند. منشی عمومی سازمان ملل گفت:‌ "سودانی‌ها با یک فاجعه انسانی مواجه اند، شفاخانه‌ها ویران شده، ذخایرکمک‌های بشردوستانه غارت شده، و میلیون‌ها نفر با ناامنی غذایی روبرو اند."

درگیری‌ها میان رهبر نظامی سودان، عبدالفتاح البرهان، و محمد حمدان داگالو، رهبر شبه نظامیان گروه واکنش حمایت سریع، پس از ماه‌ها تنش در مورد آیندهٔ‌ سیاسی و طرح ادغام نیروهای گروه واکنش حمایت سریع به اردوی ملی این کشور،‌ به تاریخ ۱۵ اپریل آغاز شد.

مقامات ملل متحد گفته اند که این درگیری‌ها تا اکنون سبب بیجا شدن ۱۰۰ هزار نفر در داخل و به بیرون از این کشور شده و بحران بشری را در سودان به میان آورده است.

گوتیرش با اشاره به وضعیت جاری در سودان گفت: "جنگ باید متوقف شود و همین حالا باید متوقف شود قبل از اینکه افراد بیشتری بمیرند و این درگیری به یک جنگ تمام عیار مبدل شود که می تواند مناطق زیادی را برای سال های آینده تحت تاثیر قرار دهد."

سودان جنوبی آتش بس هفت روزه را بین عبدالفتاح البرهان و محمد حمدان داگالو میانجی گری کرد که قرار است سر از روز چهارشنبه (چهار می) آغاز و تا ۱۱ می ادامه یابد، اما با آنهم با در نظر داشت به تخطی‌ از تعهدات آتش‌بس قبلی ۲۴ ساعته و ۷۲ ساعته، واضح نیست که آیا جناح‌های درگیر آنرا رعایت کنند یا نه.

گوتیرش به خبرنگاران گفت که سازمان ملل متحد آماده کمک به مردم سودان است. او افزود: "مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده امداد اضطراری [ملل متحد] اکنون در سودان است تا از ادامهٔ جریان کمک‌های بشردوستانه در این کشور اطمینان حاصل شود."

منشی عمومی سازمان ملل متحد از رهبری رییس ‌جمهور کینیا در امور منطقه ستایش کرد. او گفت:‌ "آتش بس اخیر در لیبیا و توافق صلح در جمهوری افریقای مرکزی دلیلی برای خوش بینی است. من به نقش رهبری کینیا در روند صلح در جمهوری دموکراتیک کانگو تبریک می‌گویم."

منشی عمومی سازمان ملل متحد در اواخر هفته به جمهوری بروندی سفر خواهد کرد تا درباره صلح و امنیت در منطقه، به طور خاص در جمهوری دموکراتیک کانگو گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG