لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد بازداشت بیش از ۱۸۰۰ معترض در روسیه را محکوم کرد


عکس: آرشیف

سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۵ فبروری (ششم حوت) اقدام روسیه مبنی بر "بازداشت خودسرانه" مردم این کشور را به دلیل اعتراض آنان در مقابل تهاجم روسیه بر اوکراین محکوم کرد و خواستار آزادی فوری آن‌ها شد.

روینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت:"بازداشت افراد به دلیل استفاده از حقوق شان برای آزادی بیان یا تجمع مسالمت آمیز به مثابهٔ سلب خودسرانهٔ آزادی است."

خانم شمداسانی افزود که سازمان ملل متحد می‌داند که "بیش از ۱۸۰۰ معترض بازداشت شده اند" اما گفت که مشخص نیست که آیا برخی از آن‌ها تااکنون آزاد شده اند یا نه.

این اظهارات یک روز پس از آن بیان می‌شود که ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هشدارهای غرب مبنی بر عدم انجام یک تهاجم تمام عیار به اوکراین را نادیده گرفته و صبح روز پنجشنیه فرمان عملیات نظامی بر اوکراین را صادر کرد.

پوتین به سایر کشور‌ها هشدار داده که هرگونه مداخله با عملکرد روسیه موجب "پیامد‌هایی خواهد شد که آنها هرگز ندیده اند".

این تهاجم تاکنون جان ده‌ها تن را گرفته و کم ازکم ۱۰۰ هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده است.

گروهی از ناظرین مستقل گفته است که پولیس روسیه معترضان را در ۵۱ شهر بازداشت کرده است. مقامات روسیه به شهروندان این کشور از قبل هشدار داده بودند که از راهپیمایی و اعتراض علیه عملیات نظامی به اوکراین اجتناب کنند.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: "ما از مقامات [روسی] می‌خواهیم که از آزادی فوری همه افرادی که به‌طور خودسرانه به دلیل استفاده از حقوق شان بازداشت شده‌اند، اطمینان بدهند. "

میشل بچلیت، کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحد نیز روز پنجشنبه هشدار داد که تهاجم روسیه "به وضوح قوانین بین المللی را نقض می‌کند و جان غیرنظامیان بی شماری را به خطر می اندازد".

او گفت: "این [درگیری] باید فوراً متوقف شود."

خانم بچلیت اضافه کرد که دفترش به نظارت دقیق اوضاع ادامه خواهد داد و هشدار داد که "جنگ اطلاعاتی نیز در جریان است."

او افزود:"در این زمان بسیار مهم است که ما به نظارت دقیق و تلاش برای تایید صحت گزارش‌های نقض حقوق بشر، از جمله تلفات غیرنظامی، آسیب به اموال غیرنظامی،مانند زیربنا‌های حیاتی، و سایر تاثیرات بر حقوق بشر در محل، ادامه دهیم. "

این در حالی است که وزیر خارجهٔ روسیه با وجود مدارک گسترده از تخریب ساحاتی مسکونی در اوکراین، ادعاهای مبنی بر این که نیروهای روسیه زیربنا‌های غیرنظامی را هدف قرار داده اند، رد کرد.

XS
SM
MD
LG