لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: طالبان خلاف وعده به تشدید عملیات نظامی رو آورده اند


(عکس از آرشیف)

نماینده ویژه منشی عمومی ملل متحد برای افغانستان می گوید که تشدید اخیر عملیات نظامی طالبان، "مستقیماً خلاف" تعهدات و بیانات رهبری این گروه می‌باشد.

دیبرا لاینز که روز سه‌شنبه ۲۲ جون (اول سرطان) در یک نشست مجازی شورای امنیت ملل متحد که در مورد وضعیت افغانستان معلومات داد، همچنین گفت که طالبان در طول حدود دو ماه گذشته، کنترول بیش از ۵۰ ولسوالی را به دست آورده اند و به گفته وی، جنگجویان این گروه تلاش دارند که با خروج نیرو های خارجی از افغانستان، به مراکز ولایت‌ها حمله کرده و آن را تصرف کنند.

نماینده ویژه منشی عمومی ملل متحد برای افغانستان افزود که تشدید عملیات نظامی طالبان منجر به "افزایش و طویل شدن خشونت‌ها" و تخریب تاسیساتی خواهد شد که در ۲۰ سال گذشته اعمار شده است.

این مقام ملل متحد هشدار داد که هر گونه تلاش برای "تحمیل" یک حکومت در افغانستان از راه نظامی، خلاف ارادۀ مردم افغانستان و موقف رسمی کشورهای منطقه و جامعه جهانی می‌باشد.

او همچنین طالبان را در عدم برگزاری نشست صلح استانبول مقصر خواند و گفت که گروه طالبان به دعوت اشتراک در این نشست به گونه رسمی پاسخ نداد.

نشست استانبول که قرار بود با پیشنهاد ایالات متحده و میزبانی مشترک ترکیه، قطر و ملل متحد در ماه اپریل برگزار شود، تا هنوز دو بار به خاطر عدم تمایل طالبان برای اشتراک در این نشست به تعویق افتاده است.

واکنش واشنگتن به تشدید حملات طالبان

لیندا تامس-گرینفلید، سفیر ایالات متحده در ملل متحد خطاب به طالبان گفت که انتخاب مسیر نظامی، منجر به کسب مشروعیت نمی‌شود.

این مقام امریکایی تصریح کرد که جهان اعاده "امارت اسلامی" طالبان یا حکومتی را که از راه نظامی در افغانستان به قدرت برسد را به رسمیت نخواهد شناخت.

سفیر ایالات متحده در ملل متحد همچنین گفت که راه حل نظامی برای افغانستان وجود ندارد و تنها یک توافق سیاسی همه شمول که از راه مذاکره و در نتیجه یک روند به رهبری و مالکیت افغان‌ها به دست آمده باشد، می تواند منجر به توقف جنگ در این کشور شود.

XS
SM
MD
LG