لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: منشی عمومی ملل متحد به اشرف غنی مبارکباد گفت


انتونیو گوتیریش،‌ سرمنشی ملل متحد

ریاست جمهوری افغانستان با امروز ۱۳ مارچ (۲۳ حوت) با نشر اعلامیهٔ گفته است که انتونیو گوتیریش، سر منشی ملل متحد پیروزی محمد اشرف غنی‌ را در انتخابات ریاست جمهوری مبارکباد گفته است.

در اعلامیه از آقای گوتیریش نقل شده که گفته است: " امیدوارم تحت رهبری شما همکاری میان سازمان ملل متحد و افغانستان بیشتر تقویت یابد."

در یک "پیام تبریکیه" سر منشی ملل متحد همچنان بر تعهد دوامدار ملل متحد در زمینۀ همکاری با حکومت و مردم افغانستان تاکید شده است.

ریاست جمهوری افغانستان از آقای گویتریش نقل کرده که گفته است ملل متحد آماده است تا از پروسه همه شمول صلح در افغانستان با سهم‌گیری زنان و جوانان، حمایت کند.

آقای غنی به روز دوشنبه نهم مارچ (۱۹ حوت) برای بار دوم به صفت رییس جمهور افغانستان مراسم تحلیف را انجام داد.

همزمان با مراسم تحلیف آقای غنی در ارگ، عبدالله عبدالله که نتایج انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته و آن را تقلب آمیز می‌خواند، نیز مراسم تحلیف ریاست جمهوری را در قصر سپیدار انجام داد.

رییس جمهور غنی در اوایل هفته جاری با صدور فرمانی دورۀ کار حکومت وحدت ملی را ختم و پست ریاست اجراییه را لغو کرده است.

همزمان با این، عبدالله عبدالله، رییس اجراییۀ حکومت پیشین افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از پایان کار حکومت وحدت ملی خبر داده است.

در اعلامیۀ آقای عبدالله آمده است که "محمد اشرف غنی، رییس‌ جمهور پیشین حکومت وحدت ملی، دیگر رییس جمهور نیست و فرامین و احکام وی فاقد اعتبار می‌باشد".

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تاریخ ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) محمد اشرف غنی را برندۀ انتخابات ریاست جمهوری آن کشور اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG