لینک های دسترسی

Breaking News

شورای امنیت ملل متحد به طالبان: طرح پیشنهادی صلح را بپذیرید


شورای امنیت ملل متحد (عکس از آرشیف)

شورای امنیت ملل متحد از گروه طالبان خواست تا پیشنهاد تازه حکومت افغانستان را در مورد آغاز مذاکرات صلح بپذیرد.

شورای امنیت ملل متحد روز پنجشنبه با نشر اعلامیه یی، ضمن استقبال از برگزاری دومین نشست پروسه کابل، "حمایت کامل" خود را از تلاش های حکومت افغانستان برای مصالحه با طالبان اعلام کرد.

در دومین نشست پروسه کابل که در ۲۸ فبروری برگزار شد، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفت که حکومت این کشور آماده است تا مذاکرات صلح را با گروه طالبان بدون کدام پیش شرط آغاز کند.

رئیس جمهور غنی همچنین گفته است که بر بنیاد طرح جدید حکومت افغانستان برای مصالحه با گروه طالبان، کابل حاضر است تا زندانیان این گروه را از بند رها سازد و قانون اساسی افغانستان را تعدیل کند.

شورای امنیت ملل متحد با استقبال از این طرح پیشنهادی حکومت افغانستان، از جنگجویان گروه طالبان خواسته تا بدون کدام پیش شرط و تهدید توسل به خشونت این پیشنهاد را به خاطر "آوردن صلح برای مردم افغانستان" قبول کنند.

اعضای شورای امنیت ملل متحد همچنین بر اهمیت یک روند همه شمول صلح با رهبری و مالکیت افغان ها تاکید کرده اند.

شورای امنیت ملل متحد بدون ذکر نام طالبان و یا گروه دیگر درگیر جنگ در افغانستان گفته است که نشست پروسه کابل باید منجر به "توقف خشونت ها و قطع تمام روابط با دهشت افگنی بین المللی و همچنین احترام به حقوق مساوی تمام افغان ها به شمول زنان بر اساس قانون اساسی افغانستان" شود.

این شورا در حالی حمایت خود را از طرح پیشنهادی کابل برای آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان اعلام کرد که اتحادیه اروپایی نیز خواستار پیوستن این گروه به روند صلح شده است.

رولند کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپایی برای افغانستان روز چهارشنبه گفت که به باور چین و اتحادیه اروپایی جنگجویان طالب باید از پیشنهاد رئیس جمهور غنی مبنی بر به رسمیت شناختن طالبان به حیث یک گروه سیاسی مشروع استفاده کنند.

آقای کوبیا پس از ملاقات با همتای چینی خود در بیجینگ افزود که این پیشنهاد "یک فرصت و دریچه یی" را ایجاد کرده که به گفته او همه جناح های درگیر جنگ در افغانستان از آن باید استفاده کنند.

نماینده ویژه اتحادیه اروپایی برای افغانستان گفت که این اتحادیه امیدواری زیاد دارد تا طالبان به پیشنهاد صلح رئیس جمهور غنی لبیک گفته و مذاکرات صلح را آغاز کنند.

اما سخنگوی طالبان به صدای امریکا گفته است که رهبران این گروه در مورد طرح پیشنهادی رئیس جمهور غنی برای آغاز مذاکرات صلح تا کنون تصمیم نگرفته اند.

XS
SM
MD
LG