لینک های دسترسی

Breaking News

کمک با افغانستان: ملل متحد نشست بین المللی برگزار می‌کند


سازمان ملل متحد می‌گوید که یک کنفرانس بین المللی کمک رسانی به افغانستان را به تاریخ ۱۳ سپتمبر برای جلوگیری از آنچه که انتونیو گوتیریش، منشی عمومی سازمان ملل متحد آنرا "فاجعه انسانی در حال ظهور" خواند، برگزار می کند.

آقای گوتیریش در پیامی در تویتر خود ضمن اعلام این کنفرانس نگاشته است: "جامعه جهانی باید در کنار هم بایستد و از مردم افغانستان حمایت کند."

منشی عمومی سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرده است که این کنفرانس بودجه کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان را افزایش خواهد داد.

آقای گوتیریش همچنین گفت: "ما خواستار دسترسی کامل و بدون مانع بشردوستانه استیم تا اطمینان حاصل شود که افغان ها خدمات اولیه مورد نیاز خود را بدست می‌آورند."

سازمان‌های امداد رسان می‌گویند که ادامهٔ‌ منازعه،‌ خشکسالی و کاهش کمک‌های بین المللی از جمله عواملی است که مردم افغانستان را با "بحران انسانی" مواجه کرده و میلیون ها نفر در حال حاضر با گرسنگی روبرو استند.

آقای گوترش همچنین گفت: "سازمان ملل متحد با مردم افغانستان همبستگی دارد و متعهد است که بماند و برای آنان [کمک] برساند."

این در حالی است که یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز چهار شنبه اول سپتمبر نیز هشدار داد که افغانستان در حال سقوط به سمت "بحران انسانی" است.

رامیز الکباروف، مسوول هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد گفت: "به خاطر رسیدگی به نیازمندی کنونی مواد غذایی، ما حد اقل به ۲۰۰ میلیون دالر تنها در بخش سکتور مواد خوراکی ضرورت داریم تا بتوانیم غذا را به آسیب‌پذیرترین‌ها برسانیم و کودکان آسیب‌پذیرترین قشر را تشکیل می‌دهند. بیش از نیم کودکان زیر سن پنج سال [در افغانستان] از سوتغذیه شدید رنج می برند."

این مقام ملل متحد همچنین گفت که اگر این کمک‌ها به موقع فراهم نشود، کودکان در افغانستان به مواد غذایی دسترسی نخواهند داشت.

آقای الکباروف گفته است که تا آخر ماه سپتمبر سال روان میلادی ذخایر مواد خوراکی برنامه غذایی جهان یا (WFP) در افغانستان مصرف خواهد شد و این سازمان قادر نخواهد بود مواد خوراکی را به نیازمندان توزیع کند، مگر اینکه اقدامات لازم به موقع اتخاذ شود.

XS
SM
MD
LG