لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما تهدید رسانه‌ها از سوی طالبان را محکوم کرد


هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) در واکنش به تهدید طالبان علیه رسانه‌ها در افغانستان گفته است که طالبان به جای توسل به خشونت، از استدلال کار گیرند.

گروه طالبان روز دوشنبه ۲۴ جون (۳ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای به رسانه‌های افغانستان هشدار داد که اگر پخش اعلانات تجارتی بر "ضد این گروه" تا یک هفته دیگر از طریق این رسانه‌ها متوقف نشود، این رسانه‌ها مورد "هدف نظامی"قرار خواهند گرفت.

یوناما ضمن محکوم کردن این هشدار طالبان گفته است که حمله بر اهداف غیرنظامی که رسانه‌ها نیز شامل آن می‌شود، بر اساس قوانین بشردوستانۀ بین المللی منع است.

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ ملل متحد در امور افغانستان گفته است "آزادی مطبوعات در افغانستان با هزینه گزافی به دست آمده است و شمار زیادی از خبرنگاران در افغانستان در حملات محاسبه شده کشته شدند. ما نمی‌توانیم در برابر این اعمال وحشیانه به جز خشم احساسی دیگر داشته باشیم."

پیش از این ریاست جمهوری افغانستان نیز در واکنش به هشدار طالبان گفته بود که "حمله به نهادهای رسانه‌ای در تضاد با ارزش‌های اسلامی و انسانی قرار دارد."

جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل نیز در پیوند با هشدار طالبان در یک پیام تویتر نوشته است: "ما از طالبان می‌خواهیم که تهدید روزنامه‌نگاران را متوقف کند. خشونت‌های بیشتر علیه خبرنگاران و غیرنظامیان، امنیت و فرصت را برای افغان‌ها به میان نخواهد آورد و نه به طالبان کمک ‌می‌کند تا به اهداف سیاسی خود دست یابند."

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد و نهادهای بین المللی مدافع رسانه ها، افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران است.

سازمان گزارشگران بدون مرز گزارش از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تا اکنون، دست‌کم ۴۵ مورد خشونت، به شمول تهدید، حمله و خشونت فزیکی، تخریب رسانه ‌ها را در افغانستان ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG