لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات ملکی حملات انتحاری به بالاترین حد رسیده - یوناما


یافته های سازمان ملل نشان می دهد که در ۹ ماه گذشته بیشتر از ۱۰۶۵ غیرنظامی افغان در حملات هوایی و انفجار بم های تعبیه شده جان باخته اند.

آمار تلفات غیرنظامیان افغان در اثر حملات انتحاری و انفجار بم های تعبیه شده بیشتر شده است و سازمان ملل این روند را جنایت جنگی خوانده است.

بر اساس یافته های اداره معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، از اول جنوری تا ۳۰ سپتامبر سال روان میلادی، دست کم ۱۰۶۵ غیرنظامی افغان در این گونه حملات هلاک گردیده و بیشتر از ۲۵۰۰ تن دیگر جراحت برداشته است.

جنگجویان طالب و گروه داعش مسوول حملات مرگبار انتحاری و بم های تعبیه شده در امکان غیرنظامی دانسته می شوند.

یوناما گزارش داده است که در مقایسه با سال گذشته، شمار انفجار بم های تعبیه شده و حملات انتحاری ۲۱ در صد افزایش یافته و همزمان با آن رقم تلفات غیرنظامیان از این گونه حملات، ۴۶ در صد بیشتر شده است.

یوناما مسوولیت ۵۲ در صد این حملات را به گروه دولت اسلامی یا داعش راجع ساخته و گفته است که طالبان مسوول ۴۰ در صد متباقی آن است.

یوناما همچنان از تشدید و افزایش حملات هوایی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

به گفتۀ یوناما، نماز گذاران، شاگردان، ژورنالستان، کارمندان صحی و زنان و کودکان نیز قربانی این حملات اند
به گفتۀ یوناما، نماز گذاران، شاگردان، ژورنالستان، کارمندان صحی و زنان و کودکان نیز قربانی این حملات اند

قبل از این، یوناما به تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۸، گزارش داد که تلفات افراد ملکی در جریان حملات هوایی در شش ماه نخست سال روان میلادی، در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، ۵۲ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش یوناما، در شش ماه نخست سال روان، یوناما ۳۵۳ مورد تلفات افرادی ملکی (۱۴۹ کشته و ۲۰۴ زخمی) را از اثر حملات هوایی ثبت کرده است که قربانیان شامل زنان و کودکان می شود.

یوناما گزارش داده است که ۵۲ درصد مجموع این تلفات در اثر حملات هوایی قوای افغان، ۴۵ درصد در اثر حملات قوای خارجی و سه درصد دیگر در اثر حملات قوای طرفدار دولت افغانستان به میان آمده است.

بر بنیاد معلومات یوناما،در نیمه اول سال روان میلادی، از مجموع تلفات غیرنظامیان، حدود هفت درصد افراد ملکی، در جریان حملات هوایی کشته و زخمی شده اند و نیروهای افغان و امریکایی مسوول حملات هوایی پنداشته می شوند.

XS
SM
MD
LG