لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما: بازی‌گران صلح افغانستان زمینۀ گفتگوی مستقیم را فراهم کنند


هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل می‌گوید که تنها راه تامین صلح در افغانستان، گفتگو است و از تمامی طرف‌ها در این کشور خواسته که زمنیه را برای آغاز و موفقیت مذاکرات بین‌الافغانی مساعد کنند.

یوناما همچنان از جوانب دخیل در افغانستان خواسته است که به خشونت‌ها در این کشور پایان داده و تعهد شان را برای برقراری صلح در این کشور نشان دهند.

هیات معاونت ملل متحد در صفحۀ تویترش نگاشته است: "تمام بازی‌گران در این عرصه باید وضعیت را برای آغاز و موفقیت مذاکرات بین الافغانی مساعد سازند. اکنون زمان آن رسیده است تا با پایان سطح خشونت‌ها، تعهد واقعی به صلح و عطوفت در برابر افغانان را نشان داد".

بر اساس توافقنامۀ صلح که به تاریخ ۲۹ فبروری میان ایالات متحده امریکا و طالبان در قطر امضا شد، باید حکومت افغانستان ۵۰۰۰ زندانی طالبان و طالبان ۱۰۰۰ اسیر دولتی را رها کرده و مذاکرات بین الافغانی را آغاز کنند، اما با گذشت پنج ماه از امضای این توافقنامه تا کنون رهایی این شمار زندانیان عملی نشده و مذاکرات صورت نگرفته است.

در این حال، مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا با شیخ محمد عبدالرحمان آل ثانی، همتای قطری‌اش در بارۀ اخرین تحولات در منطقه و به ویژه صلح افغانستان صحبت کرده است.

آقای پمپیو در صفحۀ تویترش نگاشته که از "تلاش‌های قطر برای فراهم کردن تسهیلات در گفتگوهای بین‌الافغانی قدردانی کرده است."

تا اکنون زمان دقیق گفتگوهای بین‌الافغانی مشخص نشده است؛ اما دیروز حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان تایید کرد که نخستین نشست مستقیم صلح میان حکومت این کشور و گروه طالبان در قطر برگزار خواهد شد.

پیش از این محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از اندونیزیا، ازبکستان، آلمان، ناروی، روسیه و چین به عنوان کشورهای نام برده بود که علاقمند میزبانی مذاکرات صلح افغانستان اند.

XS
SM
MD
LG