لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون خروج قوای امریکایی از پنج پایگاه افغانستان را تایید کرد


وزارت دفاع ایالات متحده تایید کرد که مطابق توافقنامه صلح امریکا – طالبان در دوحه، بخشی از نیروهای امریکایی از پنج پایگاه نظامی در افغانستان بیرون شده اند.

این وزارت روز سه شنبه ۱۴ جولای (۲۴ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای با اشاره به گذشت ۱۳۵ روز از امضای این توافقنامه همچنان گفته است که ایالات متحده شمار نیروهای خود را به ۸۶۰۰ در افغانستان کاهش داده است.

بر اساس توافقنامۀ امریکا – طالبان که در ۲۹ فبروری میان دو طرف در دوحه پایتخت قطر امضا شد، باید در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای این سند، قوای امریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش یابد.

کاهش خشونت طالبان و مذاکرۀ آن گروه با حکومت افغانستان از دیگر موارد مهم این توافقنامه است.

در اعلامیۀ وزارت دفاع امریکا آمده است که نیروهای این کشور با بیرون‌شدن از این پایگاه‌ها، این مراکز نظامی را به نیروهای امنیتی افغان سپرده اند.

در این اعلامیه همچنان آمده است: "حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بر توانایی‌ها و نه تعداد آنها معطوف است. ما توانایی‌ها و اختیارات لازم را برای محافظت از خود، متحدان و شرکای خود و منافع ملی ایالات متحده امریکا حفظ می‌کنیم."

وزارت دفاع این کشور تاکید کرده است که امریکا به مبارزه علیه تروریزم در افغانستان ادامه خواهد داد و به پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان، به ویژه مشوره و آموزش این نیروها متعهد است.

پنتاگون همچنان افزوده است که ایالات متحدۀ امریکا به تعهدات خود پایبند است و باید همه طرف‌ها خشونت را در افغانستان کاهش داده و برای دستیابی به صلح پایدار، حکومت افغانستان و طالبان گفتگوهای بین‌الافغانی را هرچه زودتر آغاز کنند.

دیدار غنی و جنرال مکنزی

همزمان با این، جنرال کنت مکنزی، فرمانده قوماندانی مرکزی قوای امریکایی در سفرش به افغانستان با رییس جمهور غنی دیدار و گفتگو کرده است.

ارگ با نشر خبرنامه‌ای به نقل از جنرال مکنزی گفته است که امریکا از به پشتیبانی خود از افغانستان ادامه می‌دهد تا این کشور بار دیگر به پناه‌گاه تروریستان بدل نشود.

آقای مکنزی همچنان گفته است: "به خاطر این آمده‌ ام تا به شما و مردم افغانستان اطمینان دهم که حمایت و همکاری ایالات متحده امریکا از صلح، پیشرفت و تامین امنیت در افغانستان پا برجاست".

در این دیدار آقای غنی گفته که صلح خواست مردم و حکومت افغانستان است و از طالبان خواسته است که باید از جنگ و خشونت دست بردارند.

XS
SM
MD
LG