لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: نصاب درسی مهاجران افغان در پاکستان مشکل ندارد


یکی از مکاتب کودکان مهاجر افغان در حومۀ شهر اسلام آباد پاکستان

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان اعلام کرده است که کتاب‌های درسی که در مکتب‌های مهاجران افغان در پاکستان تدریس می‌شود، تغییر نکرده است.

مقام‌‌های پاکستانی چندی پیش در مورد برخی محتویات کتاب‌های درسی مکتب‌های ابتدائیۀ مهاجران افغان در پاکستان ایراد گرفته و نگرانی خود را به این کمیشنری ابراز کردند.

بخش دیوۀ صدای امریکا گزارش داده است که حکومت محلی ایالت خیبرپشتونخواه بر "موجودیت پرچم افغانستان در هر صفحۀ کتاب‌ها، ذکر هند به صفت کشور دوست افغانستان، دیورند به عنوان خط فرضی نه سرحد بین افغانستان و پاکستان و پنداشتن گلگت بالتیستان و کشمیر به صفت قلمرو هند" از محتویات مورد ایراد پاکستان در این کتاب‌ها بود.

مقام‌های محلی ایالت خیبرپشتونخواه ادعا دارند که محتویات این کتاب‌ها تغییر کرده است، اما کمیشنری ملل متحد در امور پناهندگان با رد این ادعا گفته است که در صورت هرگونه تغییر محتمل در نصاب درسی مکتب‌های مهاجران افغان، حکومت پاکستان از قبل مطلع خواهد شد.

کبیر حقمل، سخنگوی وزارت معارف افغانستان، در صحبت با صدای امریکا، اقامت مهاجران افغان را در پاکستان "موقت" و "جبری" خوانده گفت که نصاب رسمی افغانستان در مکتب‌های مهاجران در پاکستان تدریس می‌شود تا در صورت برگشت آنان به کشورشان، با نظام تدریسی در داخل افغانستان هماهنگ باشند.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان نیز گفته است که در هر جای دیگر جهان نصاب درسی کشور متبوع در مکتب‌های مهاجران تدریس می‌شود.

آقای حقمل گفت که نصاب درسی افغانستان در مکتب‌های مهاجران در هند، ایران، تاجیکستان و امارات متحدۀ عربی نیز تدریس می‌شود.

ملل متحد که از چند دهه به اینسو هزینۀ چاپ کتاب‌های درسی مکتب‌های مهاجران افغان را در پاکستان فراهم می‌کند، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که کتاب‌های حاوی محتوای "قابل اعتراض" نه در گذشته به مکتب‌های مهاجران افغان توزیع شده است و نه هم در آینده توزیع خواهد شد.

هم اکنون حدود ۲.۷ میلیون پناهجوی افغان در پاکستان اقامت دارند که از آن جمله ۱.۴ میلیون نفر آنان مدارک رسمی اقامت در پاکستان را ندارند.

XS
SM
MD
LG